Domácí

Invaze nutrií! Okupují břehy řek v městech, podrývají kořeny stromů

Stále více měst v Česku se potýká s přemnoženými nutriemi. Problémy s těmito velkými hlodavci se někde snaží zmírnit zákazem krmení, anebo se řeší odchytem. Plošné hubení těchto zvířat, která škodí naší krajině a mohou být člověku nebezpečná, by mohla povolit chystaná novela zákona.

Hustá kožešina a libové maso. Dva důvody, proč se hlodavci původem z Jižní Ameriky rozšířili na farmy v mnoha částech světa, včetně tehdejšího Československa. "Nutrie se dostaly u nás do přírody hlavně kvůli nezodpovědným chovatelům," řekl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí.

Od té doby nutrií neustále přibývá. Rozmnožují se i třikrát do roka, v jednom vrhu je obvykle kolem pěti mláďat a v našich podmínkách nemají žádného přirozeného predátora.

"Doporučili jsme obyvatelům a dětem ze školy, aby nutrie nekrmili. Někoho nepřesvědčíme, že je nemá krmit, protože mají kladný vztah ke zvířátkům, ale dospělé osoby asi toto doporučení berou v úvahu," prohlásila místostarostka obce Bílý Kostel nad Nisou Irena Kostelencová (Nezávislí).

Související obsah

Řada měst jejich krmení přímo zakázala, třeba Hradec Králové pod pokutou deseti tisíc korun. Nutrie mohou přenášet nebezpečné parazity a infekční choroby - mimo jiné krysí žloutenku, tularémii, známou jako zaječí nemoc, nebo salmonelózu.

Nutrie může vypadat roztomile, ovšem kromě možného přenosu nemocí také ve velkém škodí naší krajině. Značné škody na březích vodních toků a hrázích rybníků a přehrad způsobují hlubokými norami s až 20metrovými chodbami. Tím podhrabávají stromy, které pak odumírají. "Nezbude než je odchytat, protože v naší přírodě je to cizí element a prakticky tu nemá co dělat," doplnil Orálek.

Související obsah

"Již před třemi lety jsme odchytili větší počet hlodavců, kteří se množí i z toho důvodu, že je někteří lidé krmí, navíc krmením nutrií vzniká další problém, a to je přemnožení potkanů," uvedl mluvčí Magistrátu města Zlína Tomáš Melzer.

Snížit počty nutrií, které podle zákona o myslivosti nejsou zvěří, by mohla pomoci připravovaná novela zákona o invazních druzích. Třeba i plošným odlovem, podobně jako u mývala severního, norka amerického nebo želvy nádherné.

V uplynulých dvou letech rapidně přibylo vyplacených peněz za škody, které způsobili na majetcích zvláště chránění živočichové. Patří mezi ně medvědi, rysi nebo vlci. Jen za loňský rok je to přes 60 milionů korun. Více v reportáži Petra Zapletala:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz