Domácí

Borůvek je tolik, že je pěstitelé nestíhají sklízet! Brigádníků je málo

Zemědělcům chybějí brigádníci. Na farmách zaměstnávají každého, kdo je ochotný pracovat rukama, přesto ale nestíhají sklízet všechnu úrodu. A to platí i pro borůvkové farmy, tam sklizeň vrcholí právě teď.

Největší farma s kanadskými borůvkami u nás má na Hodonínsku 25 hektarů dozrávajících keřů. Všechny jsou obsypané bobulemi a každý den se nové řádky zbarvují do fialova. Pracovní síla na sklizeň ale chybí. "Chybí mi třicet lidí, kdyby teď přišli, klidně je beru," tvrdí vedoucí farmy Jakub Láčík.

Hospodář několik let čekal až se všech sto tisíc keříků plně uchytí pod moravským sluncem a začne plodit. Letos je tak výjimečný rok, že borůvky jsou velké jako hrozny a každý den jich dozrává obrovské množství.

Související obsah

Počasí borůvkám přálo tak, že jich každý den sklidí dvě a půl tuny, kdyby měli dostatek brigádníků, zvládnou dvakrát tolik. Farmář už má přesně spočítané, kolik borůvek dokážou nasbírat Ukrajinci, Slováci nebo Češi. Našim východním sousedům prý nedokážou tuzemští sběrači konkurovat.

"Ukrajinec, Slovák nasbírá devět litrů, Češi tak maximálně pět," říká. Ukrajinců je kvůli koronaviru nedostatek, a tak agentury vozí na moravské borůvky sběrače ze Slovenska. Práce je to náročná.

Související obsah

Čechům práce na poli a ve skleníku moc nevoní. Potvrzují to i ostatní zemědělci, kteří od jara marně hledají brigádníky. "Když jim řeknete, že budou dělat deset hodin, tak se do toho moc nehrnou," popsala jedna z farmářek.

Borůvková farma zatím plní obchody čerstvě natrhanými bobulemi i s menším počtem lidí. Kvůli nedostatku pracovníků ale zvažuje, že na konci sezóny otevře skleníky veřejnosti. O samosběr ovoce je v poslední době obrovský zájem a jahodové plantáže jsou každé léto obsypané stovkami sběračů.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz