Koronavirus

Nemocnice na Karvinsku nestíhají, nejtěžší případy putují do Ostravy

Počet případů v ohnisku nákazy na Karvinsku mezi zaměstnanci OKD se postupně snižuje. Začínají se ale plnit kapacity nemocnic těmi nejtěžšími případy. Kraj také začíná mít velké problémy ve firmách, které zaměstnávají přeshraniční pracovníky, a to hlavně z Polska a Slovenska.

 Zvyšující se počet nakažených v posledních dnech zaplnil nemocnici v Havířově natolik, že musela pacienty odmítat.

"Bylo mi přislíbeno, že by měla být k dispozici lůžka v nemocnici ve Frýdku-Místku a v Opavě. Chtělo by to ale, aby své kapacity nabídly i další nemocnice," řekl TV Nova Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči nemocnice v Havířově.

Podle mluvčí karvinské nemocnice Věry Murínové překládali pacienty pouze na pracoviště vyššího typu, jako je například Fakultní nemocnice v Ostravě.

Související obsah

"Museli jsme samozřejmě přeorganizovat lékařskou péči v našich nemocnicích. Proto oblastně svoláme ředitele nemocnic, aby se nějakým způsobem dohodli," prohlásil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Vůbec nejvytíženější zůstává ostravská fakultní nemocnice, kam ostatní zařízení v kraji převážejí pacienty s nejtěžšími příznaky. V poslední době jde o mladší ročníky okolo 50 let a jde o příbuzné nakažených horníků.

"To přežití v této chvíli je 60 až 70 procent, to znamená, že někteří pacienti u nás bohužel skutečně umírají. Ale byli to vždy pacienti velice rizikoví. Týkalo se to seniorů nad 65 let, obézních, s vysokým krevním tlakem a diabetiků," poznamenal přednosta kliniky resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava Pavel Ševčík.

Související obsah

Aktuálně je v kraji 3410 nakažených. Jen na Karvinsku jich přibylo 23 za den. "Z našeho pohledu můžeme říct, že v ohnisku nákazy v Karviné, kde byla situace nejhorší, dochází k sestupné tendenci," konstatovala vedoucí epidemioložka karvinské hygienické stanice Andrea Lipjaková.

Koronavirus se nově objevil v Šenově u Nového Jičína.Testy prokázaly 23 nakažených zaměstnanců zdejší firmy. Od úterý se musí plošně otestovat 1500 pracovníků, hlavně z řad pendlerů.

"Teď by ty informace měly být předávány, takže se dohledávají kontakty nemocných i v těch ostatních zemích," uzavřel Vondrák.

Barbara Hanousek, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz