Domácí

Letošní počasí přeje klíšťatům.V těchto regionech je situace nejhorší!

Současné počasí přispívá k mimořádné aktivitě klíšťat a prakticky na celém území republiky proto hrozí vysoké riziko nákazy encefalitidou. Nejhorší situace je na jihu Čech, kde se jen za poslední týden nakazilo osm lidí. V kraji je celkem 50 případů, což je třikrát více než v loňském roce.

Lehnout si v této době do trávy k vodě, nebo do městského parku znamená velkou pravděpodobnost, že si s sebou domů přinesete nechtěného pasažéra. Klíšťata milují vlhko a letos jich je výrazně více než v uplynulých letech.


"Jejich aktivita je vysoká, je na stupni sedm až deset,“ tvrdí Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice v jižních Čechách.


Klíšťata jsou přenašečem řady infekčních chorob, především lymeské boreliózy a encefalitidy. Nakažené je přibližně každé čtvrté. Třeba zahrádkářka z Pardubicka měla letos boreliózu už třikrát.

Související obsah


Nejvíce případů lymeské boreliózy hlásí hygienici na jihu Čech, Vysočině a ve Zlínském kraji. Větší riziko ale představuje encefalitida.


"Lidé končí v bezvědomí, můžou ochrnout a následkem toho ochrnutí i zemřít,“ varuje praktický lékař Ivo Petrášek.


Na jihu Čech se od začátku roku nakazilo encefalitidou už 50 lidí, nejvíce z celé republiky. "Celé jižní Čechy jsou ohniskem těchto dvou onemocnění přenášených klíšťaty. Letos máme vysoký počet onemocnění. Třikrát víc ve srovnání s loňskem,“ dodala Luňáčková.


Bez repelentu by lidé do přírody neměli vůbec chodit. Nejdůležitější prevencí je ovšem očkování.


Česká republika patří mezi země s nejnižší proočkovaností proti klíšťovému zánětu mozku. Zatímco u nás je očkovaná přibližně jen čtvrtina populace, například v sousedním Rakousku je to okolo 80 procent.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz