Koronavirus

Vrátí se roušky? Vojtěch prozradil, kde by mohly být opět povinné

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že na podzim by mohlo být opět povinné nosit na veřejnosti roušky. Vojtěch zmínil konkrétně městskou hromadnou dopravu. O tom, že by se roušky mohly od října vrátit, mluvil v pondělí epidemiolog Rastislav Maďar.

Návrat roušek připustil ministr v úterý při návštěvě firmy, která vyvinula nový přístroj na testování vzorků na Covid-19. „Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější než je dnes,“ řekl ministr zdravotnictví.

Podle Vojtěcha bude také nutné více testovat na Covid-19. Roušky by ale neměly být povinné třeba na ulici, jako tomu bylo v počátku pandemie koronaviru. Nošení by mohlo být povinné třeba v prostředcích MHD, jako je tomu dnes v regionech, kde je horší epidemiologická situace.
 

O tom, že by se na podzim měly vrátit povinné roušky, mluvil v pondělí v rozhovoru pro Český rozhlas také epidemiolog Rastislav Maďar. "Já si myslím, že někdy od října bychom se k tomu měli vrátit," řekl k povinnosti nosit roušky v pořadu 20 minut Radiožurnálu epidemiolog a šéf pracovní skupiny pro rozvolňování preventivních opatření Maďar.

Vysvětlil, že u žádného ze symptomů nebude zřejmé, že nejde o nákazu koronavirem a proto je potřeba, aby ostatních respiračních onemocnění bylo co nejméně a nebyl zahlcen systém testování na Covid-19 lidmi, kteří mají jiná respirační onemocnění. Díky opatřením zavedeným v boji s koronavirem se totiž v zimě a na jaře podařilo znatelně počet sezónních onemocnění snížit.

"Doufám, že to přinese takový pokles běžných respiračních nákaz, že potom se to podaří lépe ukorigovat, abychom ohlídali vstup koronaviru do rizikových částí populace. Ale důležité je hlavně to, aby lidé s příznaky, ať už jakýmikoliv, to nemusí být koronavirus, nechodili mezi lidi," zdůraznil epidemiolog.

Maďar také připomněl, že představa, že by Češi měli opět začít nosit roušky, je jeho osobní názor, ke kterému se zatím nevyjádřila pracovní skupina ministerstva zdravotnictví. Ta v pondělí začala řešit, co Česko na podzim čeká.

"Zatím jsme to ještě neprobírali, ale plánuji mu k tomu napsat své názory, abychom si k tomu sedli a prokonzultovali to," odpověděl Maďar na otázku, jestli už téma opětovného zavedení povinnosti nosit roušky řešil s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Ministr Vojtěch informuje, kdy by mohly být roušky opět povinné:

 

Roušek se na většině území Češi zbavili 1. července. Povinné zůstaly jen například v pražském metru či na Karvinsku, kde je epidemiologická situace nejhorší. Kvůli lokálním ohniskům ovšem povinnost nosit roušky opět zavedli na Kutnohorsku a na Jihlavsku.

 

Související obsah

Podle Maďara je situace na Karvinsku stabilní – nedochází ke komunitnímu přenosu, nově nakažení mají vazby na ty, kteří se nakazili v dolech, a nemocní mají jen mírné příznaky, vyhledávání jejich kontaktů funguje dobře a virus se dál po Česku nešíří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz