Zahraničí

Potvrzeno! Koronavirus se přenáší z matky na plod, zjistili lékaři

Potvrzeno! Koronavirus se přenáší z matky na plod, zjistili lékaři
Zdroj: Getty Images

Francouzští lékaři informovali o prvním prokázaném případu, kdy se koronavirus přenesl z matky na plod v děloze. U novorozeného chlapečka se totiž krátce po narození objevil zánět mozku, který vyvolal virus. Ten se do jeho tělíčka dostal přes placentu.

"Lékaři o případu informovali ve studii, kterou zveřejnili v časopisu Nature Communicatons poté, co se v předchozích několika měsících objevilo několik případů novorozených dětí s koronavirem,“ píše The Guardian.


Odborníci měli podezření, že se děti nakazily přímo v děloze. Až do této chvíle však nemohli stoprocentně vyloučit možnost nákazy během porodu, nebo těsně po něm.


"V tomto případě však není pochyb o přenosu,“ řekl Daniele De Luca, ředitel oddělení pediatrie a péče o novorozence z pařížské nemocnice Antoina Béclèreho. Podle něj je důležité, aby lékaři věděli, že k tomu vůbec muže dojít, přestože to není běžné.

Související obsah


První případ přenosu koronaviru z matky na plod se potvrdil u třiadvacetileté ženy, kterou lékaři hospitalizovali 24. března s horečkou a silným kašlem poté, co se ve třetím trimestru nakazila koronavirem.


Třetí den po jejím přijetí se u plodu objevily potíže a lékaři se rozhodli pro předčasný císařský řez. Krevní testy novorozence však potvrdily nákazu koronavirem. Další testy poté prokázaly, že se virus dostal v krvi matky do placenty, kde se replikoval a způsobil zánět.


"Důvodem, proč to nebylo možné prokázat dříve je fakt, že potřebujete hodně vzorků,“ dodal De Luca. Přestože se už dříve objevily podezřelé případy, nikdo neměl příležitost vše otestovat a zkontrolovat patologii placenty.


Malý chlapeček se naštěstí uzdravil. Odborníci doporučují, aby těhotné ženy byly obezřetné, držely si odstup od cizích lidí a dodržovaly hygienu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz