Domácí

Kabina strojvůdce byla zdemolovaná. Provoz na jedné koleji byl obnoven

Vlakové neštěstí se stalo v úterý večer v Českém Brodu na Kolínsku, kde se srazily dva vlaky. Na místě záchranáři ošetřili 35 zraněných. Nehoda si vyžádala také jednu oběť. Šéf Českých drah Václav Nebeský potvrdil, že se jedná o strojvůdce osobního vlaku. Škoda byla vyčíslena na více než 45 milionů korun. Jeden z vlaků se již podařilo odtáhnout. Kolem půl 11 místem nehody projel první vlak.

Jeden člověk na místě zemřel. Jedná se o pohřešovaného strojvůdce, který byl zaklíněný v kabině vlaku. Potvrdil to šéf Českých drah Václav Nebeský. Muž byl zpočátku veden jako pohřešovaný, protože hasiči se do zdemolované kabiny nemohli dostat.

"Celkem záchranáři ošetřili 35 lidí. Z toho osm pacientů do 18 let. Čtyři těžce zranění byli převezeni do pražských nemocnic,“ uvedla před půl druhou ráno mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Do Prahy převezli nakonec celkem pět lidí. Dalších 28 zraněných bylo převezeno do nemocnic Kolín a Nymburk, dva pacienti byli transportováni do Českých Budějovic.

Reportér TV Nova Filip Pultar komentuje situaci v Českém Brodu:

 

Vlaky hasiči zajistili řetězy, protože hrozí, že se převrátí. Příčiny a okolnosti celé nehody jsou zatím předmětem vyšetřování. Událost na místě vyšetřuje Drážní inspekce spolu s kriminalisty.

Mluvčí hasičů Petr Svoboda po 23. hodině z místa nehody hlásil, že se srazil osobní vlak s poštovním a že jsou do sebe soupravy zaklíněné. Tou dobou také přiletěl třetí záchranářský vrtulník.

 

Související obsah

Do Českého Brodu vyrazily na pomoc také dvě posádky záchranářů z Prahy. "Záchranáři aktivovali traumatologický plán, podle kterého rozdělují lidi podle závažnosti zranění,“ dodala mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová ve 23 hodin.

Nehoda byla ohlášená před desátou hodinou večer. Na místo vyjelo celkem 16 jednotek hasičů. "Je vyhlášený třetí stupeň poplachu. Podle prvotních informací jsou po nehodě desítky zraněných,“ řekla TN.cz mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Později upřesnila, že některá zranění jsou těžká a že k nehodě zamířil i tým poskytující posttraumatickou pomoc.


Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové bude po desáté obnoven provoz na jedné koleji, některá omezení v dopravě ale potrvají až středečního večera. PŘEHLED VŠECH OMEZENÍ najdete zde.

Podle dostupných informací havaroval vlak číslo Os 9359.

   

České dráhy zřídily pro první psychologickou pomoc bezplatnou linku 800 100 064, kam se mohou v případě potřeby obracet účastníci této nehody. Podle mluvčí středočeské policie Vendulky Marečkové vyslal operační důstojník na místo srážky 21 motorizovaných hlídek. "Jejich prioritou byla záchrana lidského života a pomoc zraněným," uvedla mluvčí. Psychologickou pomoc zraněným zajišťoval krizový intervent.

"Podle našich informací osobní vlak jedoucí z pražského Masarykova nádraží do Řečan nad Labem na příjezdu do stanice Český Brod narazil do stojícího nákladního vlaku," doplnil ve 22:30 mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Ministr dopravy Karel Havlíček, který záhy dorazil na místo neštěstí uvedl, že tato trať je patrně jednou z nejlépe zajištěných tratí na území ČR a podle prvních indícií nedošlo k žádnému technickému selhání. Šéf Českých drah Václav Nebeský doplnil, že strojvedoucí měl desetiletou praxi, a s vlakem tohoto typu jezdil již šest let, jednalo se o zkušeného muže.

Škoda na místě nehody byla vyčíslena na více než 45 milionů korun (osobní vlak 40 mil., vozidla nákladního vlaku 5 mil., 300 tis. lokomotiva nákladního vlaku).

Vlaky se u Českého Brodu srazily týden poté, co při střetu dvou osobních vlaků u Perninku na Karlovarsku dva lidé zemřeli a dalších přibližně 25 se zranilo. Incident už vyšetřují policisté.

Zásah pokračoval i ve středu ráno. Hasičům se na druhý pokus podařilo vlaky od sebe oddělit, následně jeden odtáhli pryč.

"V dané věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecné ohrožení a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti," uvedla mluvčí policie Vendula Marečková.

Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda svolal ve středu jednání vedení organizace. Události posledního týdne a jejich průběžná šetření ukazují na alarmující počet lidských pochybení. Generální ředitel dnes písemně vyzve dopravce k větší důslednosti, školení a kontrolám svých zaměstnanců. Stejně tak apeluje na zaměstnance Správy železnic.

Česká pošta odhadla, že při nehodě došlo ke zničení nebo poškození zhruba 1800 kusů balíkových zásilek, které byly podány převážně v Praze a středních Čechách a určeny k doručení v pásmech PSČ 750 00 – 799 99, což je Olomoucko a střední Morava. Nezničené zásilky budou dodány se zpožděním.

Dva velmi vážně zranění byli převezeni do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pacient se sériovou zlomeninou žeber bude přeložen na standardní oddělení. Pacientka s rozsáhlou tržnou ranou stehna a se zlomeninou v oblasti krční páteře bude také během středy přeložena na standardní oddělení. "Oba pacienti jsou mimo ohrožení života," sdělil Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Vyšetřování tragických událostí na železnici probíhá, nicméně již nyní lze konstatovat, že na vině nebyl ani nedostatečný odpočinek strojvedoucích, ani jejich nezkušenost, informují České dráhy. "I kolega, který při včerejší srážce bohužel přišel o život, byl náš dlouholetý a zkušený zaměstnanec. Byla to jeho druhá směna po delším volnu. Je mi velice líto jeho tragické smrti a hluboce cítím s jeho rodinou. Omlouvám se všem cestujícím, kteří byli zraněni. Je to další velké neštěstí a jeho příčiny si zaslouží si řádné vyšetření,“ říká Václav Nebeský.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz