Zahraničí

Moře se zbarvilo do ruda. Na Faerských ostrovech začal masakr velryb

Moře se zbarvilo do ruda. Na Faerských ostrovech začal masakr velryb
Zdroj: Profimedia

Na Faerských ostrovech začal tento týden tradiční lov velryb, při kterém lovci zvířata nahánějí ke břehu a tam je zabíjejí a porcují přímo na místě. Celý záliv se okamžitě barví do ruda. Proti tradičnímu způsobu lovu protestují aktivisté.

Organizace Sea Shepards upozornila, že během prvního dne lovu bylo tento týden na Faerských ostrovech zabito na 250 kusů velryb druhu kulohlavec černý a několik desítek delfínů.

Migrující zvířata jsou obklopena lovci a naháněna k břehům ostrovu. Podle charitativní organizace ORCA, která lobuje za ukončení tohoto druhu lovu, jde o "šílený krvavý sport", píše The Mirror.

Lovci velryby porcují přímo na mělčině, která se okamžitě barví do ruda. Maso je přednostně určeno právě zhruba sedmi desítkám lovců z lodí a dalším pomocníkům přímo na pláži. Zbytek je pak distribuován do vesnic po celém ostrově.

Související obsah

Kolem Faerských ostrovů, které leží v severním Atlantiku mezi Norskem a Islandem, vede migrační trasa velryb. Každoročně jich tu v hejnech proplouvá na 100 tisíc kusů. Kolem 800 velryb pak skončí v rukách faerských lovců. Tradice krvavého lovu je na Faerských ostrovech stará přibližně tisíc let.


Pro velryby jsou pobřežní mělčiny smrtící pastí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Píše se na Deník.cz