Domácí

Tisíce lidí si musí vyměnit řidičák. Na úřadě ve frontách čekají i hodinu

Jestli i vy patříte mezi řidiče, kterým letos po deseti, případně pěti letech končí platnost řidičského průkazu, připravte se na delší čekání. Tento rok totiž končí platnost dokladů bezmála 900 000 lidí. Magistrát hlavního města potvrdil nárůst zájmu o výměnu průkazů a doporučuje lidem využít online rezervace návštěvy na konkrétní den a hodinu.

Tisíce řidičů tradičně na výměnu průkazu zapomenou. Případně věc odkládají tak dlouho, až je pozdě. Ve chvíli, kdy vám ale skončí platnost řidičského průkazu, ztrácíte oprávnění řídit automobil. Policista vám poté může za jízdu s propadlým průkazem udělit tučnou pokutu, a to ve výši až 2500 korun. Pro naši peněženku je proto výhodné výměnu nepodcenit a vyhradit si na ni čas.

  

"Fronty tu jsou každý den, lidé ráno čekají tak do hodiny. Někdy to bývá i horší. Většina jich tu je právě kvůli výměně řidičského průkazu,“ říká paní na pokladně registru řidičů na Praze 4.

Podle Magistrátu se fronty tvoří hlavně kvůli tomu, že lidé jsou naučeni přicházet ve stejný čas. "Fronty se netvoří v průběhu celého dne, spoustu lidí si ale chce vyřídit řidičský průkaz už ráno před prací, a tak se čekání v tu chvíli prodlouží. Další vlna pak přijde kolem dvanácté hodiny, kdy chodí lidé zřejmě během obědové pauzy,“ tvrdí Tadeáš Provazník z tiskového odboru Magistátu hl. m. Prahy.

Související obsah

I když na klienty v budově Business Centrum Vyšehrad čeká 32 okének k vyřízení žádostí, lidé čekají i hodinu než se dostanou na řadu. "To čekání mi vadí. Otevřeno mají až od 8, ještě, že jsem důchodce a tolik nepospíchám. Čekal jsem tak kolem třičtvrtě hodiny,“ říká jeden z klientů.

"Mám číslo 126 a přišel jsem, když bylo takových 93. Počítám, že si počkám tu půl hodinu určitě,“ říká další.

"Musel jsem si na to speciálně vyhradit čas. Čekal jsem přesně 47 minut, ale nebyl jsem na výměně řidičského průkazu,“ dodává poslední z dotázaných.

Související obsah

Aby se lidé vyhnuli frontám, magistrát doporučuje rezervaci na určitý čas přes internet. Neobjednaní klienti se dostanou na řadu později podle kapacitních možností. Elektronickou rezervaci ale lze udělat pouze ve čtvrtek od 8 hodin ráno na dva týdny dopředu. Zatím se však tato služba míjí účinkem, neboť lidé o ní většinou nevědí.

 
"Jsem tu na výměně řidičáku. Kdybych věděl, že se můžu předem objednat, tak tu nečekám,“ říká jeden z klientů.

Související obsah

 

"Někde jsem četl, že se můžu objednat online. Tak jsem to udělal předem, určil jsem si den a čas a doufám, že čekat nebudu. Nemám na to čas,“ dodává další.

Lidé nemusejí na výměnu řidičského oprávnění pospíchat, ministerstvo dopravy kvůli pandemii koronaviru prodloužilo platnost řidičských průkazů o sedm měsíců. Jde o všechny řidiče, kterým doklad propadl mezi letošním únorem a srpnem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz