Domácí

Ministerstvo nalije do bezpečnosti železniční dopravy desítky miliard

Ministerstvo nalije do bezpečnosti železniční dopravy desítky miliard
Ilustrační foto. Zdroj: Getty Images

Přes 100 miliard korun chce ministerstvo dopravy a Správa železnic investovat v následujících letech do bezpečnosti na železnici. Investice půjdou jak do vybavení tratí, tak do zabezpečovacích zařízení pro soupravy.

"Jsme připraveni do roku 2040 investovat pět miliard korun ročně na zabezpečení všech železničních tratí v České republice, celkem by mohlo jít odhadem o 84 miliard korun. Na vybavení všech kolejových vozidel pak očekáváme rozpočet zhruba 23 miliard na deset let, tedy kolem dvou miliard ročně,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) po dalším jednání Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu.


České soupravy by měly dostat zabezpečovací systém ETCS, který umožní vlak na dálku zastavit a hlídat traťovou rychlost. Toto zabezpečení je v současnosti na 255 kilometrech tratí. Od 1. ledna 2025 se na vybrané koridory již vlaky bez ETCS nedostanou.

Související obsah


Správa železnic navíc od 15. srpna zavádí plošnou ohlašovací povinnost ve všech vlacích a dopravnách, zpřehlední instrukce pro strojvedoucí, zkontroluje srozumitelnost a jednotnost písemných rozkazů nebo upraví předpisy pro regionální tratě označené jako D3.


"Změnou D3 chceme vyloučit omyly personálu ze stereotypního chování v tom smyslu, že všechny vlaky budou za vjezdu do dopraven D3 vždy a bez výjimky očekávat křižování nebo dostižení jiného vlaku. Další jízda bude možná vždy a bez výjimky jen po výslovném rozkazu k odjezdu dirigujícím dispečerem," vysvětlil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.


Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu se bude pravidelně zabývat čtyřmi hlavními okruhy: zabezpečení železničních tratí, zabezpečení přejezdů, kontrola stavu mostů a otázka stromů podél tratí. Další jednání je naplánované na ministerstvu dopravy ve čtvrtek 13. srpna.

Zloději ukradli kabely a zkomplikovali provoz železnice kolem Prahy. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz