Domácí

Tvrdé tresty za činy v nouzovém stavu! Za krádež vibrátoru až osm let

Tvrdé tresty za činy v nouzovém stavu! Za krádež vibrátoru až osm let
Zdroj: Getty Images

Krást se nevyplácí a za doby nouzového stavu už teprve ne. Soudy teď ve velkém řeší trestné činy z této doby. Mnohé rozsudky však bývají naprosto absurdní. Například za krádež vibrátoru hrozí muži až osm let vězení.

Za dobu nouzového stavu eviduje Nejvyšší státní zastupitelství 8 354 krádeží. Úřad už v březnu upozornil na to, že vyhlášení nouzového stavu má velký dopad na tresty, kdy u některých trestných činů může použít přísnější sazby.


Za mřížemi tak podle automatického zpřísnění mohli skončit také pachatelé bagatelních trestných činů. Redakce TN.cz přináší přehled některých z nich:

Související obsah

Za krádež vibrátoru až osm let

Na konci července vzal soud v Novém Jičíně do vazby čtyřiatřicetiletého muže, upozornil web Česká justice. Muž v době nouzového stavu ukradl v jedné z drogerií ve Frenštátě pod Radhoštěm vibrátor za 500 Kč. Policisté ho díky záznamu z bezpečnostních kamer identifikovali.


Jelikož kradl v době nouzového stavu, hrozí mu trest v rozmezí od dvou do osmi let ve vězení. Soudce navíc ze strachu, že by dotyčný mohl uprchnout, na něho uvalil také vazbu.


"Kladu si otázku, zda krádež vibrátoru je protiprávním jednáním takového formátu, aby jeho negativní následky bezprostředně směřovaly k ohrožení státu, zdraví lidí nebo veřejného pořádku,“ řekl obhájce Lukáš Seibert.

Další případy naleznete na následující stránce.


Rok a půl ve vězení za krádež několika housek

Okresní soud v Brně poslal do vězení na 18 měsíců mladého bezdomovce Lukáše Kalinu proto, že ukradl v obchodě pět housek. Supermarketu způsobil škodu ve výši 62 korun a 50 haléřů.

Kalina měl podle svých slov hlad a chyběly mu peníze. Proto si strčil do tašky pět housek a odešel bez placení. U pokladny ho však dopadla ochranka.


"Je to za pět housek, takže je to nepřiměřené s ohledem na osobu pachatele, který trpí schizofrenií,“ uvedla advokátka obžalovaného Petra Žilková.

 

Související obsah


Za tento trestný čin by mladíkovi běžně hrozila pouze pokuta. Obžalovaný se odvolal a Krajský soud v Brně mu následně trest o půl roku zmírnil.


Za krádež sladkostí přes dva roky vězení

Dvaatřicetiletého muže z Ústí nad Labem poslal soud za krádeže sladkostí v hodnotě desítek tisíc korun v době nouzového stavu na dva roky do vězení.


Muže při jedné z jeho krádeží chytila ostraha v plzeňském supermarketu poté, co sebral dva koblížky. O pár dní později se z obchodu pokusil odejít bez placení s desítkou čokolád.


Bezdomovec se u soudu hájil, že i když o nouzovém stavu věděl, neměl peníze ani nic k jídlu. Proto musel krást.

 

Související obsah


28 měsíců ve vězení za krádež salámu a krabicového vína

Ve čtvrtek potvrdil rozsudek trestného činu také Krajský soud v Brně. V době nouzového stavu ukradl muž v obchodě krabici vína a salám. Za tento čin půjde na dva roky a dva měsíce do vězení. Rozsudek je pravomocný.

"Můj mandant byl propuštěný z věznice bez prostředků. Když se o ně snažil žádat, byly úřady kvůli nouzovému stavu zavřené. Žádnou okamžitou pomoc stát neposkytuje,“ rozčiloval se u soudu obhájce Jiří Baudys.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz