Krimi

Za krádež čokolády až osm let vězení! Nouzový stav zvyšuje trestní sazby

Za krádež čokolády až osm let vězení! Nouzový stav zvyšuje trestní sazby
Zdroj: Getty Images

Zlodějům hrozí po dobu nouzového stavu v Česku neobvykle vysoká trestní sazba. Jeho vyhlášení může znamenat dlouhé vězení i u obvykle ne tak přísně trestaných činů. Za krádež čokolád za několik stovek si tak zloděj může odsedět i osm let.

Na dva pondělní případy krrádeže upozornili policisté z Prahy. První muž měl v obchodě v Letňanech ukrást 21 čokolád v celkové hodnotě 1600 korun. Podle policie si je ukryl do batohu a poté se bez zaplacení pokusil projít kolem pokladen, což mu nevyšlo. Zadržela ho ostraha.

Podle policie se nejednalo o žádného nováčka a v posledních třech letech byl za krádež už odsouzený. Čokoládový lup tak muži zákona vyhodnotili jako trestný čin, přestože škoda, kterou měl svým jednáním způsobit, byla nižší než 5000 korun.

Související obsah

Druhé krádeže se měl dopustit muž v obchodě v Čakovicích. I v tomto případě se cílem staly čokolády. Za oběť mu jich podle policie padlo 22 a k nim několik energetických nápojů a zhruba 40 kusů dalších dobrot. Celková hodnota jeho krádeže přesáhla pět tisíc korun.

"I v tomto případě se pokusil odejít z obchodu bez zaplacení, ale ostraha ho zadržela a předala policii. Oba muži jsou nyní podezřelí z trestného činu krádež, za což jim v době nouzového stavu hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi," řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Související obsah

Stejně přísný trest může dostat i 37letá žena, která měla krást v jednom z obchodů ve Frýdku-Místku. Za odcizení dvou oplatek a dvou konzerv, jejichž cena dohromady činí zhruba 70 korun, může skončit ve vězení na dva roky až osm let.

Krádeže se podle informací policie dopustila v pátek v podvečer. Vyhlídnuté zboží si měla schovat pod oblečení a projít pokladní zónou bez zaplacení. I tato žena byla v posledních třech letech podle policie za krádež již odsouzena.

Související obsah

"Kriminalisté ženu obvinili z trestného činu krádeže a hrozí jí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. Za 'běžného' režimu trest činí šest měsíců až tři léta," řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská. Vysvětlila také, proč se trestní sazba v době "krizového režimu" liší od té běžné.

"Spáchání určitých trestných činů v době nouzového stavu země je okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby. Jedná se například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, šíření nakažlivé lidské nemoci a další. Policisté na severu Moravy již tento institut užili a budou i nadále z hlediska trestních věcí takto postupovat," informovala Štětínská.

Žertoval, že má koronavirus. Teď mu hrozí osmileté vězení. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz