Domácí

Na Labi spustili obří chemický tanker, měří skoro 100 metrů

Loděnice v Lovosicích odpoledne spustila na Labe obří chemický tanker. Nově vyrobené plavidlo bude v Nizozemsku vozit oleje. Než se tam ale dostane, bude ještě nějakou dobu kotvit v loděnici, v Labi zatím není dostatek vody, aby bezmála sto metrů dlouhá a téměř tisíc tun těžká loď mohla odplout.

Tisícitunový kolos sklouznul do vody jako po másle. Větší lodě se nikde v Česku nevyrábějí. Jde o chemický tanker, který si v lovosické loděnici koupila firma z Nizozemska. Stavěl se tady od začátku roku.

"Je to tanker určený pro převoz jedlých olejů. Má uvnitř nádrž ze speciální nerezový oceli. Bude muset zůstat ještě nějakou dobu v Čechách,“ říká majitel loděnice Oleh Pantelemonenko.

Související obsah

I když to na první pohled nevypadá, v Labi chybí ještě přibližně půl metru vody, aby tenhle obr mohl zamířit do svého budoucího působiště. Pokud vyjdou předpovědi meteorologů a o víkendu bude pršet, mohl by se na cestu vydat už příští týden.

Lovosické loděnice vyrobí přibližně dva tankery ročně, ve světě je o ně velký zájem. Kvůli koronavirové krizi je ale nedostatek dělníků, kteří by je postavili.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz