Domácí

Na Labi spustili obří chemický tanker, měří skoro 100 metrů

Loděnice v Lovosicích odpoledne spustila na Labe obří chemický tanker. Nově vyrobené plavidlo bude v Nizozemsku vozit oleje. Než se tam ale dostane, bude ještě nějakou dobu kotvit v loděnici, v Labi zatím není dostatek vody, aby bezmála sto metrů dlouhá a téměř tisíc tun těžká loď mohla odplout.

Tisícitunový kolos sklouznul do vody jako po másle. Větší lodě se nikde v Česku nevyrábějí. Jde o chemický tanker, který si v lovosické loděnici koupila firma z Nizozemska. Stavěl se tady od začátku roku.

"Je to tanker určený pro převoz jedlých olejů. Má uvnitř nádrž ze speciální nerezový oceli. Bude muset zůstat ještě nějakou dobu v Čechách,“ říká majitel loděnice Oleh Pantelemonenko.

Související obsah

I když to na první pohled nevypadá, v Labi chybí ještě přibližně půl metru vody, aby tenhle obr mohl zamířit do svého budoucího působiště. Pokud vyjdou předpovědi meteorologů a o víkendu bude pršet, mohl by se na cestu vydat už příští týden.

Lovosické loděnice vyrobí přibližně dva tankery ročně, ve světě je o ně velký zájem. Kvůli koronavirové krizi je ale nedostatek dělníků, kteří by je postavili.

jh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz