Koronavirus

Kolik má Česko roušek a respirátorů? ZÁSOBY KRAJŮ odhaleny

Velký průzkum připravenosti krajů na šíření koronaviru v pátek provedla televize Nova. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel mají nejmenší zásoby roušek a respirátorů v krajích Plzeňském, Ústeckém a Moravskoslezském. Nejlépe jsou na tom naopak střední Čechy a Karlovarský kraj. Údaje neposkytly Olomoucký kraj a Vysočina.

Kraje musely do pátku zkontrolovat počet roušek, respirátorů, dezinfekcí, ale například i odběrových míst. "My jsme chtěli samozřejmě od nich, abysme měli přehled, jakou mají zásobu," řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Největší zásobu roušek mají ve středních Čechách. Kraj vede jak v celkovém počtu (přes 3,7 milionů), tak v množství na 100 tisíc obyvatel (276 tisíc). Vystačí s nimi několik týdnů.

"Očekávám, že jich máme na zhruba dva měsíce," uvedl Robert Bezděk, radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví kraje.

Druhé místo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel drží s 225 tisíci roušek Karlovarský kraj a na paty mu šlape Pardubický, jenž má ve skladech na 175 tisíc ústenek. Naopak nejmenší zásoby roušek má Ústecký kraj, pouze mírně přes 10 tisíc.

V zásobách respirátorů pak celkově vede Jihomoravský kraj, který jich má dohromady 547 tisíc. Při přepočtu na 100 tisíc obyvatel ho ale předhoní Královéhradecký (51 tisíc oproti 46 tisícům). Nejmenší zásoby má Liberecký kraj, ten ale v údajích na rozdíl od ostatních krajů nepočítá se zásobami v nemocnicích nebo sociálních službách, a tak mu vychází 712 respirátorů na 100 tisíc obyvatel.

"Budeme-li se bavit o všech našich zdravotních a sociálních zařízeních v kraji, tak máme na čtyři až šest týdnů a v některých komoditách až na tři měsíce," říká Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana libereckého kraje.

Měsíc je průměrná doba, po kterou kraje se zásobami vystačí. Stejně je na tom i Zlínský kraj nebo Hlavní město Praha. Jihomoravský si věří na měsíc a půl.

Související obsah


Na dotaz televize Nova výsledky svých inventur neposkytl Olomoucký kraj a Vysočina. Kraje chtějí výsledky nejprve představit Radě vlády pro zdravotní rizika, která si audit objednala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz