Domácí

Jak bude v srpnu? Meteorologové vydali předpověď na zbytek prázdnin

Meteorologové vydali novou výstrahu před extrémním počasím. V sobotu varují před vysokými teplotami až 34 °C především v jihozápadní polovině území. V neděli pak horké počasí doplní bouřky na většině Česka. Nadále platí výstraha před vznikem požárů kvůli horku a suchu. Meteorologové zároveň vydali předpověď na srpen. Podle ní nás čeká nadprůměrně teplý zbytek prázdnin. Pršet bude hlavně v prvním srpnovém týdnu.

"Nad střední a severní Evropou se udržuje oblast vyššího tlaku vzduchu, kolem které proudí do jihozápadní poloviny našeho území teplý vzduch od jihu," popsali situaci meteorologové ČHMÚ.

V sobotu odpoledne teploty vystoupají na jihu a západě na 29 až 34 stupňů Celsia. Horko bude i ve vyšších polohách. V Krušných horách nebo na Šumavě bude až 26 °C. Ve východní polovině Česka pak teploty dosánou maximálně 24 až 29 stupňů.

Zdroj: ČHMÚ

"Teplotní maximum v Jihlavě bylo dnes 28,6 stupně Celsia," uvedl v sobotu pozorovatel počasí Petr Janoušek.

Právě bouřlivé počasí prvních srpnových dnů má být podle měsíční předpovědi ČHMÚ nejdeštivěšjím obdobím zbytku prázdnin.

Související obsah

 

"Předpokládáme, že období od 3. srpna do 30. srpna 2020 bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě nadprůměrné. Po deštivém a trochu chladnějším začátku příštího týdne se počasí na našem území ustálí a postupně se oteplí," slibují předpovědní modely ČHMÚ.

Podívejte se, jak vypadá počasí v Evropě:

Ve druhé polovině srpna pak meteorologové očekávají četnější střídání chladnějších a teplejších období, ale v průměru by teploty měly zůstat na úrovni dlouhodobých normálů.

Související obsah

 

"Z hlediska celkového množství srážek by mělo být období 3. - 30. 8. 2020 jako celek průměrné. Nejvyšší týdenní úhrny se očekávají v prvním týdnu, zejména kvůli vydatným srážkám ze začátku týdne. Následně předpokládáme v průměru relativně sušší období, pravděpodobně budou převažovat srážky lokálního charakteru (přeháňky, bouřky), což povede k větším regionálním rozdílům v celkovém měsíčním úhrnu," doplnili meteorologové v měsíčním výhledu.

Zdroj: ČHMÚ

ČHMÚ u své douhodobé předpověďi uvádí, že  je předpovědí statistické pravděpodobnosti vývoje teplotních a vlhkostních poměrů na  území ČR během nejbližších 4 týdnů. Grafické znázornění  vyjadřuje pravděpodobnost, s jakou předpokládáme vývoj  teploty vzduchu a množství atmosférických srážek, a proto délky zobrazených úseček nelze interpretovat jako očekávané krajní hodnoty teplot a srážek, ale jako vyjádření míry nejistoty pro počasí v jednotlivých týdnech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz