Zahraničí

Český turista se zřítil ze 40 metrů pod Gerlachovským štítem

Český turista se zřítil ze 40 metrů pod Gerlachovským štítem
Zdroj: HZS Slovenské Republiky

Těžké zranění utrpěl 47letý český turista, který se zřítil z výšky přibližně 40 metrů při sestupu Batizovským žlabem pod Gerlachovským štítem ve Vysokých Tatrách. Vrtulník ho přepravil do popradské nemocnice.

"Muž utrpěl pádem poranění hlavy a mnohačetné odřeniny. O součinnost byla požádaná posádka Vrtulníkové záchranné zdravotní služby z Popradu, která z heliportu ve Starém Smokovci vzala na palubu horského záchranáře. Po příletě do oblasti pak k pacientovi sestoupil záchranář i s lékařem," informovala slovenská Horská služba.

Pomocí lezecké techniky transportovali zraněného Čecha zavěšeného pod vrtulníkem na Batizovské pleso, kde ho přeložili na palubu vrtulníku a pokračovali s ním letecky do nemocnice v Popradu.

Související obsah

Muž byl bez horolezecké výzbroje a pohyboval se mimo sestupovou trasu. Podle Horské záchranné služby výstup na Gerlachovský štít svým charakterem vyžaduje použití horolezecké techniky, zabezpečovací pomůcky i výbornou znalost terénu za jakýchkoli podmínek. "To má velký vliv nejen na plánovanou výpravu, tak i na bezpečnost osob pohybujících se v takovém teréně. Pokud turista nedisponuje patřičnými vědomostmi a dovednostmi, doporučujeme využít služby horského vůdce," uzavřeli záchranáři ve své zprávě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Píše se na Deník.cz