Ekonomika

Vláda chce snížit daně! Takhle si polepšíte s výplatou! KALKULAČKA

Od příštího roku by si mohli zaměstnanci přilepšit o několik stovek až tisícovek měsíčně. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zrušit superhrubou mzdu. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bude výpadek příjmů státu zhruba 90 miliard korun.

Politici zrušení superhrubé mzdy řeší už dlouho a opakovaně. V úterý kvůli plánovanému kroku dorazil za šéfkou státní kasy ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Schillerová už před několika dny představila šest různých variant této úpravy a také změnu daně z příjmu v rozmezí od 15 do 19 procent.

Ministr Hamáček by chtěl daň z příjmu nastavit na 19 procent a zavést progresivní zdanění. Tedy čím vyšší by měl člověk plat, tím vyšší by platil procento daně. Bude prý také prosazovat sektorovou daň pro banky. To ale koaliční ANO odmítá.

Zaměstnanci v Česku by v případě, že zrušení projde, mohli od příštího roku odvádět daň z hrubé, nikoli superhrubé mzdy. "Je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců a bylo by dobré se vrátit na těch 15 %, co ODS slibovala a poté nesplnila,“ řekl nedávno premiér Babiš.

Například zaměstnanec s 30tisícovým platem hrubého by si měsíčně polepšil o patnáct set korun. Zrušení superhrubé mzdy má vláda v programovém prohlášení, návrh opoziční ODS ale dlouhodobě odmítala.

"My to neúspěšně požadujeme pět let, vypadá to, že premiér změnil názor. Je to dobrá zpráva pro daňové poplatníky,“ komentuje Babišův krok Zbyněk Stanjura z ODS.

Návrh kritizují mimo jiné komunisté, podle kterých by ještě více zatížil státní rozpočet. Podle dřívejších slov ministryně financí zrušení superhrubé mzdy připraví státní kasu o 90 miliard korun.

Reportérka Bára Divišová spočítala, o kolik korun by si zaměstnanci mohli polepšit: 

vrl, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz