Domácí

Prokletý tábor! Jeden turnus ukončil Covid-19, na dalším se děti otrávily

Letní dětský tábor ve Štramberku na Novojičínsku letos stíhá jedna pohroma za druhou. V polovině července byl zrušen kvůli výskytu Covid-19, nyní tam záchranáři museli zasahovat znovu. Tři dospělí a třicet dětí postihly zažívací potíže poté, co se pravděpodobně otrávili kuřecím masem.

Pět posádek moravskoslezských záchranářů vyjíždělo v noci na neděli do areálu letního dětského tábora U Kateřiny ve Štramberku, kde ošetřovali hned 33 lidí se zažívacími problémy. Tři z nich byli dospělí, zbytek tvořily děti, které na táboře trávily prázdniny.

"U pacientů se jednalo o nevolnosti, bolesti břicha, zvracení, průjmy, zvýšenou teplotu a v několika případech i o prekolapsové stavy. Posádky většině z nich po provedeném vyšetření podle potřeby poskytly léky nebo infusní roztoky," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Prozatím se čeká na výsledky z hygieny, nicméně pravděpodobně za otravou stálo kontaminované kuřecí maso. Vedoucí tábora Vladimír Novobilský vyvrátil šířící se spekulace o zapařených kuřecích řízcích, které si s sebou děti braly na výlet. Střevní potíže se totiž projevily i u lidí, kteří si řízky nikam nenesli a maso snědli v jídelně.

Související obsah

Většina z nemocných dětí měla mírné problémy, a tudíž stačilo, aby si je rodiče převzali do domácí péče. Devět pacientů s výraznějšími obtížemi však záchranáři museli odvézt do nemocnic v Novém Jičíně, Frýdku Místku a Ostravě-Vítkovicích. 

Podle Novobilského se mu již ozvalo několik rodičů dětí, které musely tábor předčasně opustit, s tím, že už je jejich ratolestem dobře a že by se chtěly vrátit. Nyní tak čekají na verdikt hygienické stanice.

Nejedná se o první komplikace, které musí štramberský tábor letos v létě řešit. Druhý turnus, který probíhal ve druhé polovině července, musel být ukončen kvůli koronaviru. Nákaza se objevila u jednoho dospělého a jednoho dítěte. Hygienici proto téměř z minuty na minutu rozhodli o uzavření celého areálu. Tehdy bylo na táboře přes 200 dětí, které si rodiče ještě ten den museli odvézt domů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz