Domácí

Pražská MHD dostane nové barvy. Je to plýtvání penězi, soptí opozice

Pražské autobusy, tramvaje i vozy metra by postupně měly změnit barvy. Červená zůstane a bílou nahradí šedá. Výběrové řízení stálo necelé dva miliony korun. A podle magistrátu se v nových barvách objeví jen nové vozy. Podle opozice je ale přesto takový projekt mrháním peněz.

Šedá a červená by měly být nové barvy Pražské integrované dopravy. Návrh grafického studia, který uspěl v loňské soutěži, v pondělí schválili pražští radní. Změna se ale nelíbí opozičním politikům.

"Kdyby šlo o investování do kvality a většího pohodlí cestujících, tak bychom to podpořili, ale tady se jedná jen o design. O to, jak navenek autobusy a tramvaje působí, a to se má podle mě dělat v době hojnosti, ne v době koronaviru," říká zastupitel za TOP 09 Jiří Pospíšil.

"My to považujeme za absolutní plýtvání peněz. V dnešní době se má Pražanům zvyšovat jízdné, takže místo toho, aby se šetřilo a jízdné se nezvyšovalo, tak se bude utrácet za to, aby se přetřely tramvaje," kritizuje záměr zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

Související obsah

Výběrové řízení stálo téměř dva miliony korun. Podle vedení Prahy už žádné další náklady nebudou. "Bude se to týkat pouze nových vozů a případně jenom některých vozů, které by šly na kompletní přelakování, a u těch to bude ještě levnější, protože se budou přestříkávat jen dvěma barvami místo tří," vysvětluje náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Na vozy, které nyní v metropoli jezdí, se totiž vztahuje autorské právo jejich designera. "Já jsem autorem metra a tramvají Škoda 15T a pokud by magistrát zvolil cestu přebarvování těchto dopravních prostředků, tak by porušil má autorská práva. Pak bych se bránil právní cestou," prohlásil architekt Patrik Kotas. To by mohlo znamenat soudy a případné odškodnění.

Nový design se teď bude zkoušet na jednom autobuse. Do deseti let by měla mít nový kabát většina vozů pražské hromadné dopravy.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz