Domácí

Slimákům se letos daří. Univerzita radí, jak se jich zaručeně zbavit!

Slimákům se letos daří. Univerzita radí, jak se jich zaručeně zbavit!
Zdroj: Profimedia

Různé druhy slimáků jsou letos kvůli vlhkému a deštivému počasí postrachem českých a moravských zahrad. Nejhorší jsou plzáci španělští, kteří zlikvidují prakticky všechno včetně okrasných rostlin. Brněnská Mendelova univerzita ovšem nyní přišla se zaručeným návodem, jak se obávaných škůdců zbavit.

"Lidé by měli ze zahrádek odstranit nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých je vlhko a slimáci tam mohou přečkat pro ně nepříznivé období," radí brněnská univerzita na stránkách.

A dodává, že i když zahrádkáři nezvané návštěvníky likvidují pomocí různých chemikálií nebo je schválně solí, existuje i jiné řešení slimáčího problému.

Podle Evy Hrudové z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity jsou vhodnou obranou hlístice, které dokážou parazitovat v tělech slimáků. "Slimáky aktivně vyhledají, namnoží se v nich a postupně je usmrtí," uvedla Hrudová.

Hlístice jsou přitom podle ní obzvlášť účinné proti brzkým stádiím slimáků a plzáků a záhradkářům tak mohou významně pomoct, protože zabrání přemnožení obávaných škůdců.

Související obsah

"V případě hlístic je ale třeba mít na paměti, že jde o živý organismus, který má určité nároky na prostředí a řídit se tak doporučením prodejce," nabádá Hrudová.

Další variantou jsou podle ní přípravky na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu. "Lze použít i pasti, do nichž se jako návnada dává pivo. Jako mechanická zábrana je registrován gel na bázi chloridu sodného, který se aplikuje kolem rostlin," přidává další možnosti expertka. Naopak varuje před vysypáváním cestiček kuchyňskou solí, protože to uškodí spíš půdě než slimákům.

Vědkyně uzavřela, že ve vlhkých letech, tedy i letos, se slimákům daří více. Problém může ještě zhoršit teplá zima, kterou přežije víc škůdců.

Připomeňte si nájezdy slimáků ve starší reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz