Domácí

Léto je sezónou úrazů dětí. Hlídejte je, apelují odborníci na rodiče

Každý rok o prázdninách přibývá dětských úrazů. V červenci jich bývá i o 300 více než třeba v květnu a ročně při nich bohužel zemře až dvě stě dětí. Na vině je nejčastěji nepozornost rodičů.

Rodiče by na své ratolesti měli dávat větší pozor. Tak jednoduchá je rada odborníků, kteří i letos zaznamenali zvýšený počet úrazů během prvního měsíce prázdnin.

"Teď v létě to je nejčastěji kolo, koloběžka a pak to jsou trampolíny. A ty následky jsou nepěkné. Od té doby, co se trampolíny dostaly do každé rodiny, domácnosti, hospody, tak traumatologie přepisuje učebnice, protože těch úrazů je hodně a většina z nich končí operačním řešením," říká lékař Peter Lux z motolské fakultní nemocnice.

"Ročně likvidátoři zaznamenají v průměru osm tisíc dětských úrazů, z toho okolo 3 500 během letních měsíců. Nejčastěji jde o úrazy, které si děti způsobí na kole, bruslích či na trampolíně," potvrzuje pojišťovna Allianz.

Dětský svět je velice hravý, proto je vždy nutné, aby dospělá osoba na omladinu dohlížela. "Já mám totálně hyperaktivní dítě, mě stačí vteřina se otočit a prostě spadne," popsala jedna z maminek, s níž v nemocnici mluvil štáb TV Nova. Jiné dcerka spadla ze židle poté, co si nevšimla, že na ní chybí opěrka.

Související obsah

V České republice se několik neziskových organizací zaměřuje na účinnou prevenci úrazů páteře a míchy. I jejich hlavní rada směřuje k tomu, aby rodiče měli své děti pod kontrolou. I banální situace a pády podle nich končívají tragicky.

"My se snažíme nepůsobit nějakými zákazy, to nefunguje, ale doporučujeme hlavně neskákat do neznámé vody," vysvětluje Tereza Meravá z České asociace paraplegiků.

Ředitelka asociace Alena Jančíková doplnila, že ona skončila na vozíku poté, co v sedmnácti spadla ze stromu. A to pouze z výšky tří metrů.

Podle zdravotních statistik je ročně ošetřeno na úrazových ambulancích kolem půl milionu dětí, z toho 35 tisíc s těžším zraněním.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz