Domácí

Znepříjemňují vám život sousedi? RADY a TIPY, jak se můžete bránit

Znepříjemňují vám život sousedi? RADY a TIPY, jak se můžete bránit
Zdroj: Getty Images

Nepříjemní sousedé, se kterými není rozumná řeč. Pro mnohé Čechy to není nic neobvyklého. Sousedské spory totiž bývají stále častější. Jaké chování je už přes čáru a jak se proti němu bránit?

Problémy se svými sousedy řešil jistě nejeden z nás. Společnost dTest se proto zaměřila právě na tuto problematiku.


Zákaz pronikání odpadu, vody, kouře, prachu, plynu, světla, stínu, hluku, otřesů a dalších podobných účinků na pozemek jiného vlastníka. To všechno stojí v občanském zákoníku. Odborně se těmto jevům říká imise.

Související obsah


Ty mohou být přímé a nepřímé. Přímé imise vznikají z aktivního chování, například když soused odvádí vodu na váš pozemek. Nepřímé pak vznikají jako vedlejší produkt jiné činnosti. Patří mezi ně například kouř z páleného listí, nebo grilování.


"Zatímco přímé imise jsou zakázány za všech okolností, nepřímé jsou zakázány, jen když překračují míru přiměřenou místním poměrům a podstatně omezují člověka v obvyklém užívání jeho nemovitosti,“ tvrdí ředitelka organizace dTest Eduarda Hekšová.


Je důležité upozornit, že sousedem není pouze člověk, se kterým sdílíte hranici pozemku, nebo stěnu bytu. Jde také o lidi, kteří využívají vzdálenější nemovitost.

Související obsah


Jestliže se nedokážete se sousedem domluvit a není s ním rozumná řeč, máte několik možností, jak se bránit.


Pokud se jedná o souseda ze stejného domu, je možné se obrátit na výbor sdružení vlastníků jednotek či představenstva družstva, aby se sousedem vyřešili stížnost. V tomto případě se dá odvolat na domovní řád, který stanovuje pravidla chování v domě.


Pokud máte podezření, že se soused svým chováním dopouští přestupku, můžete kontaktovat policii, nebo strážníky. Nejčastější bývá nedodržování nočního klidu.


Zápach z kompostu, skládky nebo z pálení rostlinného a jiného odpadu pak může řešit Česká inspekce životního prostředí.


Krajním řešením pro většinu lidí je podání soudní žaloby. Kromě povinného soudního poplatku je zde však riziko, že v případě prohry bude nutné uhradit druhé straně náklady soudního řízení a zastoupení advokáta.

Související obsah


Ochrany před nepříjemnými a problematickými sousedy se může domáhat také nájemce nemovitosti. Ten může jednat buď na vlastní pěst, nebo požádat o pomoc pronajímatele, který má povinnost nájemci zajistit nerušený pobyt v nájmu.


"Je-li rušícím sousedem sám pronajímatel, může to vést k oprávněné výpovědi z nájmu ze strany nájemce. Platí to i obráceně. Pronajímatel může nájemce z nájmu vypovědět, jestliže nepřípustně komplikuje život sousedům,“ uzavírá Hekšová.

Sousedské spory můžou některým lidem udělat ze života peklo. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz