Domácí

Znepříjemňují vám život sousedi? RADY a TIPY, jak se můžete bránit

Znepříjemňují vám život sousedi? RADY a TIPY, jak se můžete bránit
Zdroj: Getty Images

Nepříjemní sousedé, se kterými není rozumná řeč. Pro mnohé Čechy to není nic neobvyklého. Sousedské spory totiž bývají stále častější. Jaké chování je už přes čáru a jak se proti němu bránit?

Problémy se svými sousedy řešil jistě nejeden z nás. Společnost dTest se proto zaměřila právě na tuto problematiku.


Zákaz pronikání odpadu, vody, kouře, prachu, plynu, světla, stínu, hluku, otřesů a dalších podobných účinků na pozemek jiného vlastníka. To všechno stojí v občanském zákoníku. Odborně se těmto jevům říká imise.

Související obsah


Ty mohou být přímé a nepřímé. Přímé imise vznikají z aktivního chování, například když soused odvádí vodu na váš pozemek. Nepřímé pak vznikají jako vedlejší produkt jiné činnosti. Patří mezi ně například kouř z páleného listí, nebo grilování.


"Zatímco přímé imise jsou zakázány za všech okolností, nepřímé jsou zakázány, jen když překračují míru přiměřenou místním poměrům a podstatně omezují člověka v obvyklém užívání jeho nemovitosti,“ tvrdí ředitelka organizace dTest Eduarda Hekšová.


Je důležité upozornit, že sousedem není pouze člověk, se kterým sdílíte hranici pozemku, nebo stěnu bytu. Jde také o lidi, kteří využívají vzdálenější nemovitost.

Související obsah


Jestliže se nedokážete se sousedem domluvit a není s ním rozumná řeč, máte několik možností, jak se bránit.


Pokud se jedná o souseda ze stejného domu, je možné se obrátit na výbor sdružení vlastníků jednotek či představenstva družstva, aby se sousedem vyřešili stížnost. V tomto případě se dá odvolat na domovní řád, který stanovuje pravidla chování v domě.


Pokud máte podezření, že se soused svým chováním dopouští přestupku, můžete kontaktovat policii, nebo strážníky. Nejčastější bývá nedodržování nočního klidu.


Zápach z kompostu, skládky nebo z pálení rostlinného a jiného odpadu pak může řešit Česká inspekce životního prostředí.


Krajním řešením pro většinu lidí je podání soudní žaloby. Kromě povinného soudního poplatku je zde však riziko, že v případě prohry bude nutné uhradit druhé straně náklady soudního řízení a zastoupení advokáta.

Související obsah


Ochrany před nepříjemnými a problematickými sousedy se může domáhat také nájemce nemovitosti. Ten může jednat buď na vlastní pěst, nebo požádat o pomoc pronajímatele, který má povinnost nájemci zajistit nerušený pobyt v nájmu.


"Je-li rušícím sousedem sám pronajímatel, může to vést k oprávněné výpovědi z nájmu ze strany nájemce. Platí to i obráceně. Pronajímatel může nájemce z nájmu vypovědět, jestliže nepřípustně komplikuje život sousedům,“ uzavírá Hekšová.

Sousedské spory můžou některým lidem udělat ze života peklo. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz