Domácí

S Milošem Nesvadbou se přišli rozloučit Donutil, Patrasová i Matásek

Ve čtvrtek se Česko naposledy rozloučilo s hercem, spisovatelem a ilustrátorem knížek pro děti Milošem Nesvadbou. Zádušní mše probíhala od 11 hodin v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Uctít památku kolegy i přítele přišla celá řada známých tváří.

"Bratři Martin a Michal s maminkou udělali krásný pohřeb. Myslím, že se to povedlo, i když to nemohlo být v Národním divadle," popsal TN.cz Václav Upír Krejčí.

"Já jsem měl strach, že to nezvládnu. Znám ho od roku 1979, bydleli jsme spolu na pokoji, jezdili jsme autem. Všechny ty lásky, co jsme měli a co nás opustily, o všech věděl," svěřil se Upír Krejčí. Obřad byl dle jeho slov nádherný. Proslov Taťjany Medvecké i Miroslava Donutila pochválil.

Popsal také svou spolupráci s Milošem Nesvadbou. "Já jsem nechápal, kde to bere," přiznal s úsměvem v návaznosti na dotaz ohledně Nesvadbova tvůrčího ducha.

Související obsah

"Myslím, že je to člověk, na kterého nikdo nemá špatnou vzpomínku. Zanechává za sebou syny, rodinu. Bydlel nedaleko, my jsme se potkávali na Vinohradech," vzpomíná na Miloše Nesvadbu Eva Hrušková, manželka herce a dabéra Jana Přeučila.

Simonu Postlerovou dle jejích slov Nesvadba naučil, že každé představení je premiéra. "Dělal si šprťouchlata, byl hrozně milý," řekla.

Uctít památku kolegy a přítele přišla i Dagmar Patrasová či David Matásek. Do kostela dorazil i ředitel první scény Národního divadla Jan Burian. Mezi přítomnými známými tvářemi byl také herec a dabér Jiří Hromada.

Související obsah

  

"V jeho duši byl celý svět, umělectví, malování. Když odcházejí takoví lidé, odchází kus našeho světa. Herec má odcházet z tohohle světa z těch prken, na kterých hrál, ať už to bylo Národní nebo jiné divadlo," popsal psychiatr Jan Cimický.

Miloš Nesvadba se dožil úctyhodných 95 let. Jeho úmrtí potvrdil syn Michal Nesvadba. Otec podle něj zemřel v rodinném kruhu. Už dříve účast na mši přislíbil Miroslav Donutil.

Rakev ozdobená obrovskou kyticí opustila obřadní síň krátce před 12. hodinou. Upřímnou soustrast Michalu Nesvadbovi, synovi oblíbeného herce a ilustrátora, vyjádřily desítky lidí. Mezi nimi i jeho bývalá žena Světlana Nálepková.

Související obsah

Miloš Nesvadba byl nejen herec a spisovatel, ale i výtvarník, který pro děti vytvořil nespočet pořadů. Děti ho znají jako "Pana malíře“. Dospělí si Miloše Nesvadbu oblíbili v seriálech jako Hříšní lidé města pražského nebo Četnické humoresky. Ztvárnil i jednoho z princů v pohádce Pyšná princezna. Za téměř šedesát let ztvárnil řadu výraznějších i vedlejších postav.

  

Svého času stál u zrodu časopisu Dikobraz. Vystupoval v Národním divadle, a to už jako dvacetiletý. Poslední aplaus publika si užil v roce 2014 při derniéře Revizora. Za léta v Národním divadle vytvořil galerii karikatur svých hereckých kolegů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz