Domácí

Spadla klec. Miliardář Majský skončil ve vazbě, čeká ho 9 let ve vězení

Osmnáct let unikal slovenský podnikatel Jozef Majský spravedlnosti, teď to ale vypadá, že spadla klec. Pražský městský soud ho dnes poslal do vazby. A tam bude čekat na rozhodnutí, jestli si devítiletý trest, který mu před týdnem vyměřil slovenský soud, odpyká v Česku nebo na Slovensku.

Slovenský podnikatel Jozef Majský v 90. letech zbohatl na několika finančních podvodech a přispěl ke krachu i české automobilky Liaz. K pražskému soudu ho přivedlo několik ozbrojených policistů.

Na Majském se podepsal zdravotní stav i věk. Na Slovensku mu říkají chodící encyklopedie chorob, protože kvůli jeho různým nemocem se jeho proces táhne neuvěřitelných 18 let. Na Slovensku minulý týden nepřišel ani na vynesení rozsudku. Přesto ho tamní soud poslal na devět let do vězení.

"Já si nemyslím, že 74letý nemocný člověk má možnost se vyhýbat vězení," prohlásil advokát Peter Filip. Před vězením ho nakonec zřejmě neuchrání ani pobyt na pražské psychiatrii, kde ho o víkendu vypátrali čeští policisté.

Majský proti uvalené vazbě podal stížnost, ta ale nemá odkladný účinek, a tak skončil v pankrácké vazební věznici. Stížností se bude zabývat Vrchní soud v Praze. Podle slovenského prokurátora, který případ dozoruje 16 let, je ale důležité, že je Majský konečně za mřížemi.

Související obsah

"Věřím tedy, že celé to několikaleté úsilí mělo svůj smysl a že v konečném důsledku výkon trestu bude řádně zákonně zabezpečený," řekl dozorující prokurátor Ján Šanta. Zatím není jasné, zda si Majský odsedí trest v Česku, nebo na Slovensku.

"V této chvíli má městské státní zastupitelství 60 dnů na to, aby provedlo takzvané předběžné šetření a do té doby by měl státní zástupce podat návrh buď na předání na Slovensko, anebo nepředání," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Ještě na přelomu tisíciletí patřilo Jozefovi Majskému padesát českých a slovenských podniků s téměř deseti tisíci zaměstnanci. Velkou část z nich získal jako sponzor HZDS Vladimíra Mečiara. V devadesátých letech měl zhruba ze 170 tisíc klientů vylákat přes padesát miliard korun. Teď to vypadá, že se dočkají konečně spravedlnosti.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz