Zahraničí

Tohle jsem ještě neviděl, říká šéf týmu v Bejrútu. Popsal dřinu v troskách

Speciální tým USAR, který odletěl ve středu do Bejrútu, má plné ruce práce. Záchranáři neustále prohledávají sutiny, kde mohou být uvěznění lidé. Pro televizi Nova popsal zásah přímo z místa tragédie velitel týmu Jiří Čmakal.

Už třetí den český tým záchranářů pomáhá v hlavním městě Libanonu, kde v úterý došlo k masivnímu výbuchu. "My jsme aktuálně nasazení v přístavu v místě, kde došlo k explozi. Hledáme oběti v okolním prostoru. Přístavní skladiště, parkoviště a další objekty - to všechno se musí prohledat," řekl v rozhovoru pro TV Nova velitel speciálního USAR týmu Jiří Čmakal.

Pohyb v sutinách je podle něj náročný. "Jsou tam střepy, zbytky betonu," popisuje situaci na místě. Nikdo z týmu se ale prý nezranil. "Všichni jsme v pořádku. Bezpečnostní situace je stabilní, tedy v rámci mezí na místě postiženém takovou událostí," prozradil.

"Samotné místo nasazení je uzavřené. Hlídá ho armáda, která nás zároveň i doprovází a zajišťuje transport. Takže je to pro nás stabilní a bezpečné," dodal. Psí členové týmu takové štěstí neměli a pár zranění si odnesli, podle velitele však nebyla vážná.

Související obsah

"Ti psi mají drobné oděrky. Podařilo se nám je ošetřit a nyní pokračují v činností dál. Je tady přítomen i ruský tým, který má s sebou veterináře, který je schopný ošetřit i závažnější poranění," vysvětluje Čmakal. Hasičský záchranný sbor na twitteru upřesnil, že se lehce zranili dva psi, kteří si pořezali tlapky. Oba jsou už opět v plném nasazení.

Z trosek se českým záchranářům zatím nepodařilo nikoho dostat. "Týmy z Francie a Ruska aktuálně pracují na vyproštění těl. Víme o tom a jsme připraveni jim pomoci, účastníme se i porad, ale zatím po nás nepožadovali spolupráci. Jsou soběstační," řekl Čmakal. "Předpokládám, že další dny a hodiny budeme pokračovat v prohledávání sutin v přidělených sektorech ve spolupráci s libanonskou armádou," dodal.

I přes své zkušenosti velitel týmu přiznal, že v životě ještě nic takového neviděl. "Dá se to připodobnit k zemětřesení, i když je tu byl trošku jiný efekt toho působení," přibližuje Čmakal.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ve zvukovém záznamu. Kvůli polním podmínkám, které v místě tragického výbuchu panují, je kvalita záznamu o něco horší a některým pasážím tak není příliš dobře rozumět.

Z ničivé exploze místní lidé obviňují libanonskou vládu. Bejrútem proto otřásají protesty. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz