Zahraničí

"Modleme se za Bejrút." Češka na místě tragédie pomáhá zraněným!

"Modleme se za Bejrút." Češka na místě tragédie pomáhá zraněným!
Zdroj: TV Nova

Bejrútem v úterý večer otřásl ohromný výbuch, který za sebou nechal více než stovku mrtvých, tisíce zraněných a vysklená okna v okruhu 25 kilometrů. Svědectví o tragédii přináší také mladá Češka, která byla v době tragédie jen pár stovek metrů od výbuchu.

K mohutnému výbuchu došlo v přístavním skladu, kde bylo uloženo více než 2700 tun dusičnanu amonného (ledku). Exploze byla tak silná, že byla slyšet i cítit až na Kypru a vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně. Hrozivé svědectví přináší také mladá Češka, která byla v době výbuchu jen pár stovek metrů od přístavu.

"Ano, jsem přímo v Bejrútu. Ano, byla jsem v době exploze venku, kousek od centra, pár stovek metrů od místa výbuchu. Žiju,“ napsala Monika B. na facebooku.

Žena odjela na Blízký východ na misi jako humanitární pracovník pro děti. Pracovala společně se zahraničními humanitárními organizacemi a armádou. Ve středu se každopádně přesunula do Bejrútu.

Související obsah

"Snažili jsme se ošetřit a pomoci desítkám vážně zraněných v ulicích. Teď všichni darujeme krev a já budu dál pokračovat v pomoci. Neuteču, zůstanu a budeme bojovat dál. Mám za sebou nejtěžších 26 hodin v životě a v hlavě mám jen jedinou myšlenku. Bože, prosím, pomoz nám tady,“ zoufá si mladá Češka nad tragédií.

Výbuch zažila přímo v Bejrútu i módní návrhářka Blanka Matragi, která v Libanonu žije a pracuje. Exploze dokonce poničila její ateliér. O tom, jak módní návrhářka popsala situaci ve městě, si můžete přečíst v tomto článku.

Související obsah

Na pomoc výbuchem zdemolovanému Bejrútu vyrazil z Česka 36členný tým s hasiči, psovody, lékařem i statikem. Český tým USAR (Urban search and rescue team) patří mezi světovou špičku v záchranářství a je cvičen přímo pro takovéto případy.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz