Zahraničí

Vedro, vlhkost, rozpálená zem. Záchranář popsal práci psů v Bejrútu

Český tým záchranářů pokračuje už třetí den v záchranných pracích v libanonském Bejrútu. Během prohledávání trosek utrpěli zranění dva psi, kteří si pořezali tlapky. Po ošetření však oba mohli v práci pokračovat.

"Přestože psi měli ochranné botičky, ve dvou případech došlo ke zranění. Můj pes sklouzl a řízl se v místě nad onou botičkou. Nešlo to nijak ovlivnit,“ vysvětlil psovod Pavel Málek, který se účastní záchranné akce v Bejrútu.

Podle Málka došlo ve druhém případě právě k protržení botičky. Takže i když psi mají tlapky chráněné, ke zraněním dojít může. Zároveň potvrdil, že rány byly pouze lehčího charakteru a pro psy je to obrovská zkušenost.

"Práce je velmi náročná nejen pro nás, ale také pro psy. Problémem nejsou jen vysoké teploty, ale také vlhkost, na kterou psi nejsou zvyklí a jsou proto více unavení,“ řekl Málek.

Psovod také popsal, jak nasazení probíhá. "Trvá najednou přibližně deset minut. Pak psa stahujeme a nasazujeme dalšího. Musí pořádně odpočívat,“ tvrdí Málek.

Velkým problémem je podle Málka rozpálená zem - místy až na 50 °C. Nejen z tohoto důvodu nosí hafani ochranné botičky. Tým musí zároveň také hledat stinná místa, kde čtyřnohé záchranáře nechává odpočinout. Nesmí si totiž popálit tlapky.

Související obsah

Celý pátek pokračoval USAR tým ve vyhledávacích a záchranných pracích. Policejní mluvčí Nicole Studená potvrdila, že bezpečnostní situace v dané oblasti je stabilní. V centru města a v blízkosti vládních budov proběhly v noci demonstrace, ty však prý nemají na bezpečnost českého týmu vliv.

"Místo nasazení je v uzavřené oblasti pod kontrolou armády. Všichni členové týmu jsou v pořádku,“ ujistila v sobotu Studená.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz