Zahraničí

Někdo posílá peníze, jiný lásku. Jak pomáhají Bejrútu známé osobnosti

Přes 150 obětí a přibližně 6000 zraněných. Masivní exploze, která v úterý otřásla libanonským Bejrútem, má nedozírné následky. Do pomoci se zapojily i celebrity. Některé poslíají peníze, jiné jenom lásku a modlitby. Finanční prostředky přislíbilo i několik zemí v čele s Francií.

Výbuch ledku připravil o domovy statisíce obyvatel Bejrútu. O život přišlo 158 lidí, na 6000 se zranilo a desítky se stále pohřešují. Vypořádat se s následky exploze pomáhají v libanonské metropoli také čeští hasiči.

Tragédie neušla ani zvučným jménům světového showzbyznysu. Přes dva miliony korun poslali libanonským charitám třeba George Clooney s manželkou Amal nebo youtuber PewDiePie. 

"Vybrali jsme si tři charity, které pomáhají s následky výbuchu. Myslíme na všechny obyvatele Bejrútu," nechali se manželé Clooneyovi slyšet podle portálu arabnews.com.

Peníze poslal i zpěvák Harry Styles, známý z hudební skupiny One Direction. Najdou se však i takové celebrity, které zatím se zasláním finančních prostředků otálejí, anebo o pomoci nemluví. Ve svých vyjádřeních na sociálních sítích poslali "lásku a modlitby" třeba Salma Hayek nebo Lenny Kravitz. 

Související obsah

Pomáhat budou i státy. Francouzský prezident Emmanuel Macron narychlo zorganizoval mezinárodní dárcovskou konferenci. Účastníci slíbili, že Libanonu dohromady pošlou více než 250 milionů eur, v přepočtu přibližně 6,6 miliard korun.

Tlaková vlna způsobená výbuchem zasáhla i 25 kilometrů vzdálená místa. Ničila všechno, co jí stálo v cestě. Nicnetušící lidé se náhle museli potýkat s vysklenými okny. Jedná se o jednu z největších tragédií na Blízkém východě za poslední roky.

V Bejrútu se protestuje, záchranářské práce jsou pozastaveny. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz