Zahraničí

Čeští záchranáři byli zpět v akci jen krátce. Z Bejrútu se vrátí příští týden

Bezpečnostní situace v libanonském hlavním městě Bejrútu se zlepšila a záchranářské týmy se znovu vrátily v neděli ráno do práce. Jejich hlavním úkolem je nyní zjistit, jak moc jsou poškozené místní domy. Ale ne na dlouho. Tým se do Česka vrátí už za dva dny.

"Opět máme nařízeno stáhnout se do 16 hodin zpět na hotel a základnu z důvodu bezpečnosti. Na místě jsou i dnes hlášeny nepokoje," informovali hasiči ve tři hodiny odpoledne.

"Situace se od sobotního odpoledne v Bejrútu zlepšila a nám to dovoluje od nedělního rána pokračovat v práci,“ psali přitom v neděli před polednem.


Český speciální tým USAR nabídl k dispozici bejrútským úřadům svého statika, který by zhodnotil jednotlivé domy. "Jde o pomoc zejména místním. Proto jsme vytvořili také s dalšími zahraničními týmy skupiny, které se statiky budou hodnotit stav jednotlivých obydlí,“ řekl TN.cz mluvčí hasičů Martin Kavka.


V současné době je tedy prioritou zjistit, jak moc jsou místní domy poškozené a zhodnotit, které jsou bezpečné a mohou se do nich vrátit obyvatelé. "Jde především o budovy v bezprostřední blízkosti výbuchu,“ doplnil Kavka.


Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v libanonském Bejrútu museli záchranáři přerušit práce v sobotu. Také speciální český tým USAR se musel uchýlit na základnu spolu s dalšími. Ve městě se totiž rozhořely násilné protesty.

Související obsah


Kavka zároveň dodal, že na všechny zahraniční týmy stále dohlížejí vojáci. "Chodí s námi všude. Záchranáři jsou tak v bezpečí. Všichni jsou v pořádku,“ ujistil Kavka.

Zároveň uvedl, že USAR tým se v úterý vrátí zpátky do Česka. Přímo z letiště záchranáři zamíří do karantény a na testy na Covid-19.


Čeští hasiči pobývají v hlavním městě Libabonu už pátý den. Na místo se vypravili den po úterní ničivé explozi, která si vyžádala více než sto životů a několik tisíc zraněných.

Český USAR tým musel přerušit práce. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz