Zahraničí

Na Sumatře vybuchla sopka! Stále chrlí popel kilometry vysoko

Indonéská sopka Sinabung začala v pondělí chrlit dým a zanesla okolní vesnice až pěticentimetrovou vrstvou popela a štěrku. Popel vystoupal pět kilometrů vysoko.

Videa a fotografie přírodní katastrofy na Sumatře na sociálních sítích ukazují, že kvůli erupci a všudypřítomnému prachu lidé nosí venku masky. Asi 20 kilometrů od kráteru si řidiči za denního světla museli zapnout světla, aby vůbec viděli na cestu.

Podle agentury AP se místním doporučuje zůstat pět kilometrů od sopky a měli by si dát pozor na nebezpečnou lávu. Letecká doprava nebyla dosud popelem ovlivněna. Nikdo se nezranil a ani nezemřel.

Související obsah

V posledních několika letech muselo asi 30 tisíc lidí opustit své domovy v nebezpečné oblasti. Sopka spala přibližně čtyři století, než vybuchla v roce 2010 a zabila dva lidi. Další erupce v roce 2014 zabila 16 lidí, zatímco sedm obyvatel zemřelo při erupci v roce 2016.

Sinabung patří mezi více než 120 aktivních sopek v Indonésii, které jsou náchylné k seismickým otřesům díky své poloze na tichomořském "Ohnivém kruhu", což je oblouk sopek a zlomových linií obklopujících tichomořskou pánev, pro nějž jsou typické častá zemětřesení a sopečná aktivita.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz