Zahraničí

V Indonésii se probudila sopka. Popel chrlila do výšky skoro tří kilometrů

Sopka Sinabung na indonéském ostrově Sumatra opět řádila. Popel a mračna černého dýmu chrlila do výšky téměř tří kilometrů. Masivní erupce sopka předvádí od roku 2010, předtím byla celá čtyři století neaktivní. O posledním výbuchu informovala v pátek agentura AFP.

Popel a mračna černého dýmu stoupající do výšky 2800 metrů, tak vypadalo pondělní ráno na severu indonéského ostrova Sumatra. Zdejší sopka Sinabung totiž opět vybuchla.

K erupci došlo v pátek kolem deváté hodiny ráno a podle místní geologické agentury trvala asi 6 minut. K přerušení letecké dopravy ani k evakuaci tentokrát úřady nevyzvaly. Nebylo koho. Nejbližší okolí vulkánu je totiž pro zvýšenou sopečnou aktivitu už delší dobu neobývané. Místní a turisty zdejší úřady pouze vyzvaly, aby se k vulkánu nepřibližovali na méně než pět kilometrů.

Související obsah

"Místní obyvatelé ani turisté by neměli v blízkosti sopky a vystěhovaných vesnic vykonávat jakékoliv činnosti, protože aktivita sopky je stále vysoká," uvedl pro agenturu AFP Muhammad Nurul Asori z týmu monitorujícího aktivitu sopky.

K masivním výbuchům vulkánu dochází od roku 2010. Některé z nich si vyžádaly lidské životy. Předtím 2600 metrů vysoký stratovulkán nebyl aktivní téměř 400 let. Největší erupce sopka předvedla v letech 2014 a 2016. Zemřelo při nich celkem 23 lidí.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz