Zahraničí

Libanonská vláda neustála protesty, kvůli explozi v přístavu skončila

Libanonská vláda podala kvůli ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu demisi. Po jednání kabinetu to uvedl ministr zdravotnictví. Premiér Hassan Diab následně oficiálně rezignaci oznámil národu.

Vláda premiéra Hassana Diaba skončila po pouhém půlroce ve funkci. Kabinet neustál tlak veřejnosti po ničivé explozi, která před týdnem zdevastovala přístav v Bejrútu. Před pondělním jednáním vlády sílily tlaky na podání demise, vůli rezignovat vyjádřilo několik ministrů, přitom k pádu vlády stačily demise sedmi z nich.

Ministr zdravotnictví Hamad Ali Hassan po jednání vlády prozradil, že se kabinet dohodl na podání demise. Tu premiér Hassan Diab oznámil během několika nadcházejících hodin, uvedl portál CNN.

"Celá vláda odstoupí. Premiér je na cestě do prezidentského paláce s rezignací podepsanou všemi ministry," řekl reportérům Hassan. Vláda bude vládnout dál v demisi, než se podaří sestavit nový kabinet.

Související obsah

Exploze v přístavu byla poslední kapkou. Do ulic vyrazily desetitisíce Libanonců. Těm kromě zjevného zanedbání bezpečnostních předpisů v souvislosti s uskladněním nebezpečného ledku v přístavu, vadil celkový neutěšený stav země, která nemá daleko k bankrotu. Teď navíc v Libanonu hrozí i potíže s dodávkami jídla. Výbuch zničil obří silo, které vystavěla česká firma, a také způsobil obrovské škody v přístavu, který je hlavní branou do Libanonu.

Na pomoc pro Libanon má jít v přepočtu šest a půl miliardy korun, v neděli se na tom dohodli lídři třiceti zemí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz