Domácí

Čeští záchranáři se vrátili z Libanonu. Budou muset do karantény

V úterý odpoledne přistálo v Praze letadlo se členy českého USAR týmu, který minulý týden odletěl do Libanonu pomáhat s hledáním přeživších ničivé exploze ledku v přístavu. Do vlasti je dopravil armádní speciál, který opačným směrem odvezl humanitární pomoc.

Čeští záchranáři odletěli do Bejrútu minulou středu. Cestu tam absolvovali v letadle společnosti Smartwings. Za to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sklidil kritiku. Ten se bránil tím, že armáda nemá vhodné stroje a místo dopravního letectva má "létající technické muzeum".

Podívejte se na přistání letadla:

O cestu zpět se ale už "létající muzeum" zvládlo postarat. Do Libanonu nad ránem odstartovaly dva stroje z kbelské základny, zhruba dvě hodiny po půlnoci nákladní letoun CASA, o dvě hodiny později pak Airbus A319. Oba stroje vezly zdravotnický materiál, který coby humanitární pomoc pro Libanon zajistily ministerstva vnitra a zahraničních věcí.

Zpět airbus přivezl členy USAR týmu, kteří pomáhali vyhledávat přeživší ničivé exploze v přístavu. Ve druhém letadle pak přicestuje jejich vybavení. Letadlo s členy týmu mělo v Praze přistát okolo půl druhé odpoledne, nákladní stroj pak o čtyři hodiny později. Nakonec přistál krátce před 15. hodinou, nákladní CASA je pak očekávána v půl sedmé.

Záchranáři musí po příletu do karantény a na testy na koronavirus.

Související obsah

Pátrání komplikovala bezpečnostní situace v Libanonu, kdy nejprve tým několik hodin zdržely průtahy ze strany libanonské armády. Na její doporučení pak museli hasiči také na několik hodin přerušit práci kvůli obavám o bezpečnost členů týmu. Bejrútem zmítaly nepokoje nespokojených občanů, které vyvrcholily v pondělí pádem vlády.

USAR (Urban Search and Rescue) je speciální tým pražských hasičů, který se zaměřuje na vyhledávání a záchranu osob například zavalených sutinami. Na misi je doplnili zkušení kynologové z několika krajů.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz