Zahraničí

Slovensko vyhostilo ruské diplomaty. "Protože spravedlnost," řekl Matovič

Slovensko vyhostilo ruské diplomaty. "Protože spravedlnost," řekl Matovič
Zdroj: Profimedia

Slovensko z bratislavské ambasády vyhostilo hned tři ruské diplomaty. Čas na opuštění země mají do konce týdne. Moskva takové gesto zřejmě nenechá bez odpovědi.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Moskva bude na vyhoštěný svých diplomatů reagovat recipročně, informuje slovenský web tvnoviny.

"Nemůžeme uvést jména pracovníků ruské diplomatické mise, zároveň však potvrzujeme, že bylo přijato rozhodnutí o vyhoštění tří pracovníků Zastupitelského úřadu Ruské federace na Slovensku," řekl ředitel tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Juraj Tomaga.

Související obsah

Rozhodnutí padlo už minulý týden. Co přesně vyhoštění Rusové dělali a s kým se stýkali, není jasné. Jejich jednání však dle slovenských médií bylo v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Údajně měli získávat informace od novinářů za úplatky a provádět špionáž.

Rozhodnutí slovenské diplomacie prý není namířené proti ruským občanům, ale proti ruským mocenským zájmům. Není to poprvé, kdy byl ze slovenské půdy vyhoštěný ruský občan. Naposledy dostal ruský špion na odchod jen dva dny.

Související obsah

Vztahy s Moskvou vygradovaly loňským atentátem v Berlíně na gruzínského exulanta Zelimchana Chagošviliho. Při něm byla zneužita víza vydaná na slovenském generálním konzulátu v Petrohradu.

K vyhoštění trojice údajných ruských špionů se vyjádřil i slovenský předseda vlády Igor Matovič. "Jsou chvíle, kdy musíte určit čáru pro své přátele. Ano, Rusové jsou naši slovanští bratři, nic to ale nemění na tom, že Slovensko je suverénní stát, a ne banánová republika, kde se můžeme vysmívat tváří v tvář diplomatickým pravidlům," napsal na svůj facebook.

"Když jsem byl před několika dny informován o aktivitách některých členů ruské ambasády nebo potvrzení zneužívání našich víz k páchání trestného činu vraždy v Německu, věděl jsem bez váhání, že taková akce nemůže být bez následků. Protože spravedlnost," dodal Matovič.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz