Domácí

Poklad na Plzeňsku! Zlaté a stříbrné mince vyhrabala divoká prasata

Poklad na Plzeňsku! Zlaté a stříbrné mince vyhrabala divoká prasata
Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni

Nálezce poklad objevil náhodou při procházce v lese na Stříbrsku v Plzeňském kraji. V místě rozrytém divokými prasaty našel zlatou minci. Tzv. depot ponechal v zemi a počkal u něj do příjezdu archeologů, kteří desítky zlatých a stovky stříbrných mincí bezpečně vyzvedli.

"Koncem března oznámil nálezce na oddělení prehistorie Západočeského muzea v Plzni nález zlatých a stříbrných mincí. Převrácením částečně vyčnívajícího kamene se ukázalo původní místo uložení depotu," informovala Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni.

Archeologové pak nález vyzvedli a zadokumentovali. Původně byly mince uložené do malé keramické nádoby. Její střepy vyzvedli spolu s mincemi. Poklad dle odborníků zřejmě jeho původní majitel ukrýval ve spěchu.

Související obsah

"Následující dva měsíce pak probíhalo čištění několika stovek mincí a další měsíc předběžné určení mincí, pocházejících ze 14. století. Poklad obsahoval 92 zlatých mincí o váze 325,88 gramů," informuje muzeum.

Součástí depotu byly zlaté dukáty, většina z doby vlády Ludvíka I. Velikého, na několika dalších byla císařská koruna českého krále Karla IV. Z jeho vlády také pocházelo 339 nalezených stříbrných grošů. Nejstarší nalezenou mincí je groš z doby Václava II.

Související obsah

Historická hodnota nálezu je podle Němečkové 4 miliony korun a nálezce má nárok na 10 % z nich. O tom, kdo poklad do země uložil, odborníci spekulují. Mohlo prý jít o ukrytý lup i peníze, které si na místě z bezpečnostních důvodů ukryl nějaký obchodník. Místem totiž dříve procházela norimberská kupecká stezka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz