Zahraničí

Z učitelky symbolem naděje, soupeřka Lukašenka měla čelit výhrůžkám

Symbolem naděje se pro Bělorusy stala opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská. Poté, co odmítla výsledky voleb a označila je za zmanipulované, odjela do Litvy. Podle některých informací úřady vyhrožovaly její rodině a nabídly jí, že pokud odjede, pustí na svobodu její volební manažerku.

Z nenápadné učitelky angličtiny, milující matky a manželky se rychle stala hrdinka Bělorusů toužících po demokracii a ukončení 26leté vlády prezidenta Lukašenka.

Svjatlana Cichanouská pochází z malého města Mikaševičy 50 kilometrů od hranic s Ukrajinou a dvě stě kilometrů vzdušnou čarou od Černobylu. Její rodný kraj havárie elektrárny v roce 1986 vážně zasáhla. Patřila k dětem, které se na léto jezdily zotavovat do Irska. K rodině, která se o ni starala, se vracela i v dospělosti.

"Jako dítě byla velmi inteligentní. Uměla anglicky lépe než jiní. Postavila se do role tlumočníka a mluvčího ostatních," popsal hostitel Cichanouské v Irsku Henry Deane.

Související obsah

Její manžel, se kterým má dvě děti, natáčel populární videa kritická k režimu v Bělorusku. V prezidentských volbách chtěl kandidovat proti Lukašenkovi. Byl ale zatčen dřív, než stihl zahájit kampaň. V tu chvíli vstoupila na scénu jeho žena Svjatlana, která byla odhodlaná změnit svou zemi k lepšímu.

"Moji podporovatelé nehlasují pro politika, ale pro obyčejného člověka, který slíbil, že se do půlroku uskuteční spravedlivé volby," uvedla Cichanouská.

Lukašenko vliv sympatické kandidátky podceňoval. Lid ji ale následoval. Jejích předvolebních shromáždění se zúčastnily desetitisíce lidí.  Hned po volbách se začaly objevovat důkazy, že hlasování bylo zmanipulované. Cichanouská sama naznačila, že do Litvy odjela v zájmu bezpečí svých dětí.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz