Domácí

"Něco uhořelo," psal 41letý muž o Bohumíně. Obvinili ho z extremismu

"Něco uhořelo," psal 41letý muž o Bohumíně. Obvinili ho z extremismu
Zdroj: TV Nova

Kriminalisté zadrželi 41letého muže, který měl stát za otevřeně rasistickým článkem o tragickém požáru paneláku v Bohumíně. "Jedenáct cikánů mínus," psalo se mimo jiné v textu, který odsoudila řada politiků. Čelí obvinění z extremismu, nesnášenlivé názory měl šířit už od srpna 2018 a několika internetových portálech.

"Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken," stálo v titulku rasistického textu, který minulý týden zveřejnil web Vlastenecké noviny. Policisté zadrželi 41letého muže v pátek, v pondělí ho obvinili z extremismu.

Článek o bohumínském neštěstí však nebyl jedinou rasistickou aktivitou, kterou měl obviněný provádět. "Na případu kriminalisté zabývající se extremismem pracovali od poloviny loňského roku, shromažďovali a vyhodnocovali informace, jelikož trestnou činnost měl podezřelý muž provádět velmi sofistikovaně," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Kriminalisté teď budou vyhodnocovat zajištěné listinné materiály a elektroniku. Nesnášenlivé texty měl muž šířit už od srpna 2018 na několika internetových doménách.

Související obsah

"Policejní komisař obvinil muže ze čtyř přečinů – hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu," vysvětlila Jiroušková.

Obviněný měl ve svých článcích také vyhrožovat fyzickou likvidací veřejně činným osobám. "Hrozí mu trest odnětí svobody do výše tří let a trestní stíhání je vedeno na svobodě," uzavřela Jiroušková.

Při požáru bytu v bohumínském paneláku zahynulo 11 lidí, dalších 10 skončilo se zraněními v nemocnici. Z jeho založení je obviněný 54letý Zdeněk K., soudce ho už minulé úterý poslal do vazby - podrobnosti čtěte zde.

Panelák v Bohumíně už je napojený na vodu a plyn, úklid ještě potrvá. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz