Zahraničí

Protesty v Bělorusku nekončí, krizi řešila i česká bezpečnostní rada!

Protesty proti režimu současného prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka pokračují. A přidala se k nim znovu i neúspěšná kandidátka na prezidentku Svjatlana Cichanouská. Ze svého litevského exilu vyzvala ke generální stávce.

Situací v Bělorusku se v úterý dopoledne zabývalo také předsednictvo bezpečnostní rady České republiky. A shodlo se na tom, že Česko podpoří opoziční hnutí i nezávislá média v Bělorusku.

"My jsme si vyslechli informace z našich služeb a shodli jsme se na tom, že je potřeba vyjádřit silnou podporu občanům Běloruska, kteří požadují demokratické změny," popsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Související obsah

Schůzka předcházela mimořádnému středečnímu jednání prezidentů a premiérů Evropské unie. Brusel už oznámil, že uvalí sankce na představitele země, kteří falšovali volby a podporovali násilí na demonstrantech. Česko bude na summitu zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO), který režim autoritářského Lukašenka kritizuje.

"To, co se tam děje, je absolutní katastrofa. A právě teď se rozhoduje o tom, jestli to dopadne jako u nás sametová revoluce v roce 1989. Nebo po telefonátu Lukašenka s Putinem to může dopadnout jako v roce 1968, kdy přišly ruské tanky a zničily Pražské jaro," obává se Babiš.

Související obsah

Volat si bude ruský prezident také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Rusko Lukašenkovi přislíbilo v případě potřeby vojenskou pomoc.

Protesty vypukly po vyhlášení výsledků prezidentských voleb.V hlasování Lukašenko získal více než 80 a Cichanouská necelých 11 procent hlasů. To ale neodpovídá průzkumům nezávislých pozorovatelů. Podle nich Cichanouská dosáhla mnohem lepšího výsledku než Lukašenko.

pez, Filip Šusta, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz