Zahraničí

Policisté střelili černocha do zad, děti přihlížely! Pak vypukly protesty

Policisté střelili černocha do zad, děti přihlížely! Pak vypukly protesty
Zdroj: ENEX

V americkém Wisconsinu vypukly v neděli v noci násilné protesty poté, co policisté ve městě Kenosha několikrát střelili do zad černocha nastupujícího do auta. Všemu navíc přihlížely mužovy malé děti.

Na faceboku se dokonce objevilo video, které má incident z nedělního odpoledne zachycovat. Je na něm vidět, jak muž prochází kolem auta ze strany spolujezdce na stranu řidiče, zatímco za ním jdou dva policisté s vytaženými zbraněmi.

"Když muž otevře dveře auta a pokouší se nastoupit, jeden z policistů ho popadne za triko a namíří na něj zbraň. Pak se ozve nejméně sedm výstřelů, mužovo tělo ochabne a rozezní se klakson," popisuje video americká CNN.

Související obsah

Guvernér Wisconsinu Tony Evers v prohlášení černocha identifikoval jako Jacoba Blakea a potvrdil, že utrpěl mnohočetná střelná zranění a je v kritickém stavu.

Policisté na místo vyjížděli k hlášenému domácímu konfliktu. Není ovšem jasné, kdo jim volal a co přesně se dělo předtím, než se ozvaly výstřely.

Advokát rodiny Benjamin Crump CNN potvrdil, že Blakeovi tři malí synové byli uvnitř vozu a všechno sledovali. "Chlapci viděli, jak policista postřelil jejich otce. Do konce života z toho budou traumatizovaní," dodal právník. 

Úřady poté v noci z neděle na pondělí vyhlásily zákaz vycházení do pondělního rána. Po incidentu totiž ve městě vypukly nepokoje. Policisté rozháněli dav slzným plynem. 

"Stovky lidí pochodovaly v neděli v noci na tamní policejní ředitelství. Demonstranti zapalovali po cestě vozy a hlasitě křičeli," píše BBC.

Střelba na Jacoba Blakea připomíná případ George Floyda, který nedávno otřásl celým světem. Černoch zemřel poté, co mu policista několik minut klečel na krku a ignorovali jeho prosby o pomoc.

Policisté už kvůli Floydově smrti stanuli před soudem. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz