Zahraničí

Začal soud s údajnými vrahy George Floyda. Veřejnosti vstup zakázán

V souvislosti se smrtí George Floyda stanuli před soudem ve Spojených státech čtyři bývalí policisté. Floyd zemřel koncem května poté, co mu policista při zatýkání několik minut klečel na krku. Soudce hned na začátku řekl, že chce, aby byl proces neveřejný.

Budova soudu v Minneapolisu je v obležení novinářů. Bývalí policisté J. Alexander Kueng a Thomas Lane vchází přes bezpečnostní rámy do soudní síně, aby se dozvěděli termín začátku procesu. Ten soudce stanovil na 8. března příštího roku.

Hlavní obviněný, Derek Chauvin, který Floydovi klečel na krku až do chvíle, kdy se přestal hýbat, k soudu nedorazil a vše sledoval prostřednictvím videopřenosu. Čelí obvinění z vraždy druhého stupně. Jeho tři bývalí kolegové z napomáhání a navádění k vraždě. Proces bude neveřejný.

Související obsah

"Je ironií, že kancelář generálního prokurátora, která se k tomuto případu veřejně vyjadřovala a zveřejňovala citlivé informace, teď chce, aby soud nebyl přístupný veřejnosti," prohlásil Robert Paule, právní zástupce jednoho z obviněných policistů.

Podle dosavadního vyšetřování se v těle George Floyda objevily stopy po drogách. Na jaře pak prodělal koronavirus. Podle lékařské zprávy je ale příčinou smrti udušení, zapříčiněné tlakem na krk.

Související obsah

"Procházet tímhle procesem je dost frustrující. Doufáme ve spravedlnost. Myslím ale, že to bude těžký boj," vyjádřila se teta George Floyda Angela Harrelsonová.

Trest pro všechny zúčastněné přitom od začátku požadují i demonstranti. Třem Chauvinovým kolegům, včetně Kuenga, který bude svou obhajobu zakládat na oprávněném použití síly v sebeobraně, hrozí až 40 let vězení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz