Ekonomika

Smartwings chtějí odložit splatnost dluhů, obrátily se na soud!

Společnosti Smartwings a ČSA ve středu u Městského soudu v Praze podaly návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, tedy odložení splatnosti dluhů. Aerolinkám se kvůli pandemii dramaticky propadly tržby. Cestujících se krok dotknout nemá.

Sama společnost Smartwings dnes uvedla, že za sebou má největší krizi v historii. Mimořádné moratorium je speciální prostředek k záchraně společnosti a spočívá v tom, že firmy jsou zjednodušeně chráněny před bankrotem.

Takovým krokem podle ekonomů společnost získala hlavně čas. Následujících několik měsíců tak může využít k jednání s bankami o dalším financování, nebo provést úsporné kroky, mezi kterými může být například i propouštění personálu. Nebýt mimořádného moratoria, pravděpodobně by mohlo dojít i k návrhu na bankrot.

Podle ekonomů má na kritické finanční situaci podíl také to, že se od společnosti odvrací akcionáři a podle informací Hospodářských novin chce dát od Smartwings ruce pryč i čínská státní korporace CITIC, která má v aerolinkách podíl necelých 50 procent.

Související obsah

Předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně ale tvrdí, že společnost nenechá padnout a na řešení a případné podpoře pracuje s bankami. Letů by se tedy současná situace dotknout neměla.

"Na provozu společností Smartwings a ČSA se nic nemění. Obě společnosti zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů a nadále obnovují další linky v závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovních omezeních," ujistil pasažéry Šimáně.

Na konci června Smartwings oznámily propouštění. Více v reportáži:

pez, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz