Domácí

Šéf Senátu odlétá na Tchaj-wan. Sedm měsíců po Kuberově smrti

Šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) bude při své návštěvě Tchaj-wanu, proti které ostře protestuje Čína, přijat nejvyššími představiteli země. Setká se nejen s tchajwanskou prezidentkou, ale také předsedou místního parlamentu a některými ministry. Součástí devadesátičlenné delegace bude sedm dalších senátorů, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zástupci českých podnikatelů.

Během pětidenní cesty, která bude zahájena 30. srpna, se bude Vystrčil podle informací senátní tiskové tajemnice Sue Nguyen, zdržovat hlavně v hlavním městě Tchaj-peji a v plánu jsou rovněž návštěvy dalších tchajwanských měst. Společně se svým předchůdcem Jaroslavem Kuberou, který s plánem cesty na Tchaj-wan přišel, bude při té příležitost oceněn za parlamentní diplomacii.

Když Miloš Vystrčil na začátku června oznámil, že plánovanou Kuberovu cestu uskuteční, uvedl, že cesta dává smysl nejen z hospodářského a ekonomického hlediska a demokratické země by se tak k sobě měly chovat, ale zkritizoval také to, že je Česká republika závislá na Číně a není ochotná se z tohoto vztahu vyvázat.

Podle Miloše Vystrčila není smyslem cesty pouze podpora česká vývozu na Tchaj-wan a tchajwanských investic v České republice, ale nejedná se o jediný účel. „Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí. Snaží se a bude spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi, bez ohledu na to, zda si to někdo jiný přeje nebo nepřeje,“ zdůraznil Vystrčil. „Jsem přesvědčen, že cesta bude úspěšná. V součtu bude pro Českou republiku velmi výhodné, že na tuto cestu jedeme a držíme si charakter na té úrovni, která byla pro Českou republiku po roce 89 typická, a zároveň přispějeme k restartu ekonomiky tím správným směrem. To znamená, nikoli ve směru montoven a jednoduché manuální práce, ale ve směru high-tech technologií,“ doplnil.

Související obsah

Již plán Kubery vyvolal ostré protesty Číny, která považuje Tchaj-wan za svou provincii. V Česku nejhlasitěji odporoval prezident Miloš Zeman. Prezidentův mluvčí přirovnal cestu na Tchaj-wan k návštěvě separatistické Doněcké lidové republiky.
 

 

Pro Pavla Fischera, předsedy bezpečnostního, obranného a zahraničního výboru Senátu, je tato příležitost k nové spolupráci a prohloubení té, která existuje dnes. Podotkl, že Tchaj-wan je u nás šampion mezi investory a tchajwanské firmy v Česku vytvořili na zelené louce 20 000 pracovních míst.

Inspirovat se můžeme podle jeho slov také tím, jak Tchaj-wan zvládl boj s pandemií koronavirem z bezpečnostních hledisek. „Pozorovali jsme s velkým zájmem, že právě například ve výrobě ochranných prostředků, se Tchaj-wanu podařilo z vlastních zdrojů vybudovat velmi solidní možnosti pro ochranu obyvatel. České republice se to zatím nepodařilo. Mě jako šéfa bezpečnostního, obranného a zahraničního výboru bude zajímat, jaké podmínky vlastně vláda poskytla, aby se zmobilizovaly veškeré síly, které je v dnešní době potřeba napřít také k ochraně zdraví občanů. S tím souvisí také ochrana naší suverenity, suverenity našich institucí, odolnosti našich institucí proti vlivům, které sem přichází zvenčí, řekl Fischer.
 

Součásti delegace měla být symbolicky i Věra Kuberová, vdova po Jaroslavu Kuberovi, který letos v lednu náhle zemřel. Mluvčí Senátu Sue Nguyen potvrdila, že nakonec s delegací neodletí ani ona ani nikdo jiný z rodiny. „Věra Kuberová nepojede ze zdravotních důvodů. Lékař jí cestu v podstatě zakázal. Je jí to velmi líto a domluvili jsme se s ní, že alespoň posílá na Tchaj-wan svůj videovzkaz s poděkováním,“ doplnil Vystrčil.

pš, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz