Domácí

O 21 tisíc více. Takhle v ČR vyrostla průměrná mzda! Dosáhnete na ni?

O 21 tisíc více. Takhle v ČR vyrostla průměrná mzda! Dosáhnete na ni?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Vzhledem k permanentnímu růstu cen se pocitově může zdát, že platy v Česku zůstávají netknuté, údaje Českého statistického úřadu však ukazují opak. Průměrná mzda od začátku tisíciletí vzrostla o více než 150 procent. Zatímco tenkrát činila jen něco málo přes 13 tisíc korun, o dvě desetiletí později překročila 34 tisíc korun.

Česká republika zaznamenává každoroční růst průměrné hrubé mzdy. V roce 2000 činila pouhých 13,2 tisíc korun, což je částka, kterou si dnes už málokdo umí na své výplatní pásce představit. Hranici 20 tisíc hrubého průměrná mzda poprvé překročila v roce 2007 a 30 tisíc až v roce 2018.

Předminulý rok tak činila průměrná mzda necelých 32 tisíc korun. Aktuální statistická ročenka Českého statistického úřadu (ČSÚ) pracuje pouze s údaji do roku 2018 a na nové se stále pracuje. Nicméně růst mezitím pokračoval dál a v prvním čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda vyšplhala na 34 tisíc korun.

Průměrná hrubá mzda podle odvětví

Zdroj: ČSÚ

Během dvou dekád tak vzrostla o 158 procent, tedy jedenapůlnásobně. Významně si polepšily především profese v oblasti ICT. V roce 2000 u nich průměrná mzda činila 22 tisíc, zatímco v roce 2018 to bylo už 55,5 tisíc korun. Na vývoj u dalších povolání se můžete podívat na obrázku výše.

 

Řídící pracovníci v ICT a oblasti lidských zdrojů a nejvyšší představitelé firem patřili k nejlépe placeným profesím v roce 2018. Mezi nejhůře placenými byli například pracovníci ostrahy nebo uklízeči, dále také pekaři, prodavači a cukráři.

Co se týče vzdělání, nejvyšší výdělky měli vysokoškoláci a naopak nejnižší lidé se základním či nedokončeným vzděláním. Nutno dodat, že podle ČSÚ Česká republika stále patří mezi země, kde jsou největší rozdíly mezi platy mužů a žen.

Související obsah

Je samozřejmě nutné mít na paměti, že průměrná mzda v sobě zahrnuje jak velmi vysoké platy, tak velmi nízké platy, takže bývá výsledné číslo poněkud zkreslené. Proto se vedle ní uvádí i medián mezd, který označuje hodnotu, jež je přímo uprostřed. Pokud nějaký zaměstnanec pobírá medián mezd, znamená to, že polovina všech ostatních bere víc než on a polovina méně.

V roce 2018 tento medián činil 29 184 korun. V roce 2020 se o mnoho nezvýšil - v prvním čtvrtletí se jednalo o částku 29 333 korun. Výše mediánu mzdy se znatelně liší podle toho, zda se jedná o muže či ženu. Rozdíly jsou ale i mezi různými věkovými skupinami, jak je patrné z obrázku níže.

Mediány hrubých mezd v roce 2018

Zdroj: ČSÚ
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz