Zahraničí

Evropská unie zasedla kvůli Bělorusku. Plánují se sankce

Ministři zahraničí ze států Evropské unie se na neformálním zasedání v Berlíně dohodli na sankcích vůči Bělorusku. Podle českého šéfa diplomacie Tomáše Petříčka se dotknou asi dvacítky lidí, kteří jsou zodpovědní za údajné volební podvody a následné represe v Bělorusku. V zemi lidé už třetí týden protestují proti režimu Alexandra Lukašenka.

Prezident Alexandr Lukašenko vyhrál před třemi týdny v Bělorusku volby, ty ale opozice a statisíce místních obyvatel považují za nesvobodné a podvodné. Stejný názor má i Evropská unie. Ministři zahraničí Unie zároveň chtějí pomoci zahájit politický dialog mezi režimem, civilní společností a Bělorusy.

V Berlíně se proto na neformálním zasedání sešli ministři zahraničí unijní sedmadvacítky, aby situaci v Bělorusku projednali. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka se shodli na sankcích, které Unie uvalí na asi dvacítku lidí.

Související obsah

Proti vměšování se do vnitřních záležitostí Běloruska se ale ohradil prezident Lukašenko. "Začal proti nám diplomatický masakr na nejvyšší úrovni. Naši nespokojení sousedé mluví o nových volbách v Bělorusku a zasahují do našich vnitřních záležitostí. Diplomatická válka je zřejmá,“ vyjádřil se Lukašenko.

Související obsah

Běloruský prezident zároveň před pár dny požádal ruského prezidenta Putina o pomoc nastolit v zemi pořádek, pokud to bude potřeba. Putin ale řekl, že situace v Bělorusku, zatím ruskou intervenci nevyžaduje.

Nášelová, jh, TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz