Domácí

Konečně zase rostou! Reportér TV Nova v lese našel spoustu hub

Na tuhle zprávu se čekalo měsíce. Houby začaly konečně růst. Reportér TV Nova Petr Brzek vyrazil s mykoložkou do Orlických hor a na jednom místě našel hned několik jedlých druhů včetně hřibů. Houbaři se o své úlovky ale rozhodně teď budou přetahovat se slimáky, kteří jsou letos přemnožení.

Jen co v Bartošovicích vystoupil Brzek z auta, přivítaly ho holubinky. Jedlý druh, který měl v létě běžně růst, se ale objevil až teď. A v lese toho je mnohem víc.


Reportér našel společně s mykoložkou ryzce černohlávky, holubinku jahodovou i mochomůrky růžovky. Tedy do smaženice ideální houby. Jen o dvacet metrů dál pak na ně vykoukla skupinka hřibů hnědých.


V lesích bylo letošní jaro nejsušší za posledních deset let, takže pěticentimetrová vrstva hrabanky se dala zapálit kouskem sklíčka. Pak sice spadlo hodně vody, ale pro změnu byla zima.

Související obsah


"Letos je to jedna z nejhorších sezón za poslední roky,“ tvrdí mykoložka Tereza Tejklová.


Kraje lesů kvůli četným větrným dnům jsou stále vyschlé, houbaři by proto měli hledat raději dál mezi stromy. Hlavičky vykukují z mechu zejména v podhůří Krkonoš a Orlických hor nebo na Vysočině.


Ne všechny houby jsou ale v pořádku, decimují je zejména kolonie slimáků. Ti se kvůli vlhku přemnožili.


Houby podle mykologů ještě nezačaly růst třeba v Krušných horách, Českém krasu či na jižní Moravě. Sezóna se ale prý ještě zachránit dá. "Ideální je, aby byly noční teploty patnáct stupňů a průběžně také pršelo,“ dodala Tejklová.


Pochlubte se také svým úlovkem z lesa. Fotografie nám můžete poslat na e-mail zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz. Přidáme je do galerie v článku.


Pokud bude teplá zima, dají se houby nalézt i měsíc před Vánocemi, jako se to stalo před pěti lety u Přelouče na Pardubicku. Muž tam našel dvanáct pravých hřibů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz