Zahraničí

"Nevadí, když zemře!" Belgie odhalila detaily smrti Slováka ve vězení

"Nevadí, když zemře!" Belgie odhalila detaily smrti Slováka ve vězení
Zdroj: tvnoviny.sk

Záhadná smrt slovenského občana Jozefa Chovance ve vězení v Belgii stále budí vášně tam i u našich východních sousedů. Belgická média sestavila časovou osu událostí, na jejímž konci Chovanec vydechl naposledy. Podle soudního lékaře zemřel na mechanické udušení. Ze záznamů, které získala, je zřejmé, že přivolaní záchranáři byli k bezvládnému muži bez pulsu zcela lhostejní.

Klečeli na něm čtyři policisté, pátá, teprve 22letá policistka, vstala a začala hajlovat. Slovák Jozef Chovanec zemřel v belgickém žaláři v únoru 2018 a ještě donedávna nebylo jasno, co konkrétně jeho smrt způsobilo.

Jak upozornil portál tvnoviny.sk, soudní lékař François Beauthier už potvrdil, že Chovanec se udusil kvůli mechanickému zablokování dýchacích cest. 

V policejní cele tehdy skončil kvůli incidentu na letišti ve městě Charleroi jižně od Bruselu. Do letadla prý nastoupil neoprávněně, a tak ho na žádost kapitána zadržela letištní policie. Belgický list De Morgen v pondělí zveřejnil podrobnou časovou osu událostí, které vedly k Chovancově smrti. Při jejím sestavování vycházel i z výpovědi zúčastněných policistů.

Související obsah

Policisté vyvedli Chovance zhruba v 18:30, o hodinu později údajně nařídil lékařskou prohlídku, která měla být akutní. Lékař ale přišel až ve 23:25. Vzápětí zjistil, že Chovancova cela je plná moči a exkrementů, a tak do ní ani nevešel. Vůbec ho nevyšetřil, přesto potvrdil, že z lékařského hlediska je v pořádku, aby muž zůstal nadále zavřený.

Jak se ale ukázalo v 1:30 v noci, nejspíš nebyl. Začal totiž mlátit hlavou o dveře. Podle jednoho z vyslechnutých policistů už na něm bylo patrných několik poranění. Zanedlouho se Chovanec opět sebepoškozoval a ve 4:26 už měl celou tvář od krve. V tu chvíli do cely přispěchala už dobře známá pětice policistů.

"Musíme jít dovnitř, nebo budeme vynášet mrtvolu," prohlásil jeden z nich podle kamerového záznamu.

Nebude to velká ztráta

Dotyční příslušníci vypověděli, že Chovance násilím přitlačili k matraci, protože měl být v útočné poloze. Takto na něm klečeli dlouhých 16 minut. Prý se domnívali, že jde o Němce, protože špatně rozuměli jeho vlámštině. Tím také policistka zdůvodnila hajlování v 5:01 ráno. Měla se pokoušet ztvárnit filmovou scénu, v níž francouzský herec Louis de Funès napodobuje Hitlera. 

Související obsah

Tři minuty nato dorazili do cely lékař se zdravotní sestrou ze záchranného týmu. Nenahmatali mu puls, a tak mu dali injekci. "Dáme mu něco. V žádném případě to nebude velká ztráta, když ho ztratíme," konstatovala podle deníku De Morgen cynicky sestra. Chovancovi se podle doktora zastavilo srdce minutu předtím, tedy v 5:03. 


Zůstává nejisté, zda někdo za Slovákovu smrt dostane trest, anebo se vedení belgické policie pokusí případ zamést pod koberec.

Okamžiky, které se Chovancovi s největší pravděpodobností staly osudnými:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz