Domácí odpad řeší každý z nás, málokdo ale ví, jak s takovým odpadem zacházet a kam správně patří. Velkou otázkou je také svoz komunálního odpadu a následné poplatky. Každá obec má také povinnost, zajistit místa pro odkládání specifického odpadu.
Pokud odpad produkujete, jste povinni ho třídit a ukládat na daná místa podle obecní vyhlášky a zákona o odpadu. Existuje tak povinnost třídit odpad papíru, plastů, skla, kovů, nebezpečného odpadu a biologického odpadu. Vaše obec je pak povinna zajistit místa pro odkládání takového odpadu.
Většina lidí v České republice pravidelně recykluje odpad, málokdo však ví, že recyklace je až na třetím místě žebříčku nakládání s odpady, která je zakotvena na základě evropských předpisů v zákoně o odpadech.
Související obsah
"Přednost před recyklací má předcházení vzniku odpadu a jeho opětovné použití,“ vysvětluje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.
Poplatek za komunální odpad si stanovuje každá obec samostatně v souladu se zákonem o odpadech a zákonem o místních poplatcích. Výše poplatku se může v jednotlivých obcích lišit.
Související obsah
Zákonem je stanovena pouze maximální výše poplatku, a to 1000 korun. Obec se ale může rozhodnout nevybírat poplatek za komunální odpad.
"Od začátku letošního roku musí obce zajistit i místa pro odkládání jedlých olejů a tuků, které způsobují zanášení veřejných kanalizací a znečištění jiného odpadu,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.
Odpad jako jsou elektrozařízení, pneumatiky nebo zářivky, musí zpět vybírat výrobci a prodejci, tak aby zajistili jejich odstranění nebo následné využití.
Mohla by vzniknout nová skládka jaderného odpadu, lidé z okolí nesouhlasí. Podívejte se na reportáž televize Nova:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz