Domácí

Postižený senior dostával příspěvek jen pár stovek. Zakročit musel ombudsman

Postižený senior dostával příspěvek jen pár stovek. Zakročit musel ombudsman
Zdroj: Profimedia

Martin (88) dostával měsíční příspěvek na péči pouhých 880 korun. Muž je přitom trvale upoután na lůžko s onemocněním kloubů, plic a cév, zároveň trpí mírnou demencí. Případ musel nakonec vyřešit až ombudsman.

Senior se proti rozhodnutí Úřadu práce odvolal, ale neuspěl. "Je to typický případ. Zestárlí rodiče se už o sebe nedokážou postarat, děti si je přestěhují k sobě a snaží se skloubit svá zaměstnání se stále náročnější péčí,“ říká ombudsman Stanislav Křeček.

"Pečující nemohou jednoduše zůstat doma, musí myslet i na svůj budoucí důchod a na to, že sami budou péči potřebovat. Získat ale příspěvek na péči, aby pro své rodiče mohli zajistit výpomoc, nemusí být snadné,“ pokračuje Křeček.

Související obsah

Komise ministerstva práce a sociálních věcí při posuzování Martinova stavu dospěla k závěru, že nezvládá pouze čtyři ze základních deseti životních potřeb. Senior přitom kvůli svému onemocnění trpí problémy s krátkodobou pamětí, nemůže si proto sám aplikovat léky a inzulín. Nezvládne si dokonce ani sám přinést jídlo a pití, to ale ministerstvo neuznalo.

Hlavním problém celého posudku bylo, že si lékaři nezjistili Martinův zdravotní stav a dopady, které jeho onemocnění způsobuje. Na pochybění upozornil až ombudsman, kvůli kterému ministryně práce a sociálních věcí nařídila přezkoumání Martinova případu.

Související obsah

Nakonec bylo původní rozhodnutí zrušeno a Martin získal příspěvek na péči ve výši 12 800 korun měsíčně.

"Chápu, že stát musí peníze vydávat zodpovědně a ověřovat, jestli žadatelé o pomoc splňují podmínky. Očekával bych však také pečlivost a pochopení. Nesmíme zapomínat i na prostý fakt, že pokud o své blízké pečují příbuzní doma, i s příspěvkem na péči stále šetří státu nemalé peníze za místo v pobytovém zařízení sociálních služeb,“ dodává ombudsman.

Příspěvek na péči je určen lidem, kteří potřebují každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné osoby, protože sami nezvládají základní životní potřeby. Jejich zdravotní stav musí být dlouhodobě nepříznivý, měl by trvat déle než rok.

Policisté zadrželi několik lidí u úřadu ombudsmana. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz