Domácí

Vážně nemocná žena chtěla dálkové otevírání dveří, družstvo jí to zamítlo!

Vážně nemocná žena chtěla dálkové otevírání dveří, družstvo jí to zamítlo!
Zdroj: Getty Images

Má problémy se srdcem, členové bytového družstva jí ale nepovolili dálkové otevírání dveří do bytového domu kvůli bezpečnosti. Přitom pokud by se jí udělalo špatně, zdravotníkům by mohlo trvat déle, než se k ní dostanou. Ženy se zastal i ombudsman.

Obyvatelka bytového domu má dlouhodobé problémy se srdcem. Bydlí v sedmém patře, vchodové dveře se nedají otevírat vzdáleně, je nutné k nim přijít a návštěvě otevřít. Žena má strach, že pokud by se jí přitížilo, neměla by jak otevřít přivolaným zdravotníkům.


I když bytovému družstvu nabídla, že dálkové otevírání zaplatí ze svého, tak její žádost členové neschválili. Důvodem měly být obavy ze snížení bezpečnosti v domě. Nezbytnost dálkového otevírání přitom potvrdil i lékař, záchranná služba uvedla, že chybějící dálkové otevírání dveří může mít vliv na rychlost poskytnutí pomoci.

Související obsah

"Družstvo by nemuselo vyhovět, pokud by zřízení dálkového otevírání představovalo nepřiměřenou finanční zátěž, což ale není tento případ, protože stěžovatelka je ochotna vše zaplatit. Nelze ani souhlasit s argumentem družstva, že by pak muselo dálkové otevírání zřídit i ostatním členům družstva. Povinnost přijímat přiměřená opatření se vztahuje pouze k lidem se zdravotním postižením," konstatoval ombudsman Stanislav Křeček.


Družstvo podle ombudsmana nepřišlo ani s jiným řešením. Dopustilo se podle něj nepřímé diskriminace z důvodu zdravotního postižení, proto družstvu doporučil, aby své rozhodnutí přehodnotilo.


Není to první případ, kdy bytové družstvo odmítlo vyhovět specifickému požadavku člověka s postižením, uvedla kancelář ombudsmana. Družstva se někdy odvolávají na to, že zamítnutí je výsledkem hlasování členů družstva, nebo že nelze "zvýhodnit" jen jednoho člena družstva.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz