Domácí

Pod lyžařským areálem v Krkonoších se propadla podzemní štola

Jen málokterý z návštěvníků Krkonoš tuší, že pod lyžařským areálem na Medvědíně jsou kilometry štol, kde se před více než 60 lety těžil uran. Teď se jedna ze šachet propadla a kráter o průměru osm metrů je potřeba zabezpečit.

Vrchol Medvědín se tyčí do výšky přes 1250 metrů nad mořem. V polovině minulého století, dávno předtím, než tu vyrostl oblíbený lyžařský areál propojený se Špindlerovým Mlýnem, tu objevili uranovou rudu.

"Těžilo se tu od roku 1952 do roku 1959, vytěžili tu asi 25 tun uranu, je tam přibližně 12,5 kilometru štol," přiblížil Vratislav Řehoř, náměstek ředitele pro ekologii a likvidační práce společnosti DIAMO.

Uran v době studené války končil v Sovětském svazu a když byl vytěžen, štoly zasypali. Jenže dřevěné výztuže komínů postupem času trouchniví a štoly se propadají. Kráter je hluboký 6 metrů a průměr má 8 metrů.

Související obsah

Problém je v tom, že těžká technika se tam nedostane, a proto musel na pomoc vrtulník. Stanoviště má na vrcholku Medvědína. K místu propadu poletí třikrát a musí tam přepravit 3,5 tuny materiálu.

"Nemůžeme přistát, budeme to mít na podvěsu," řekl Vladimír Tomek z přepravní společnosti DSA. Technik Milan Fero dodal, že náklad je rozdělen na několik částí kvůli nosnosti maximálně tisíc kilogramů.

Související obsah

Komín není možné kvůli nadmořské výšce a nepřístupnému terénu zasypat zeminou, a proto odborníci schválili zakrytí propadu ocelovými sítěmi. "Přetáhne se to, sítě s velkými oky se k sobě připevní a přes ně dáme další síť s menšími oky, pak se vše musí ukotvit, bude to kolem dokola označené," popsal Řehoř.Zakrytí kráteru je prý práce přibližně na jeden týden. Podobně už odborníci na Medvědíně vyspravili dva další propady a předpokládají, že ještě na jednom místě se země propadne. Podle více než 60 let starých plánů to ale v žádném případě nehrozí tam, kde se v zimě prohánějí lyžaři, nebo kde jsou turistické trasy.

kvo, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz